Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Да управляваш огъня

[post-views]
Да управляваш огъня

Полевото обучение на полигон „Корен” е връх в подготовката на артилеристите от 4-и полк

Отново на учебния полигон „Корен”. Отново устройване на лагера, подготовка на въоръжението и техниката за бойно използване и извършване на регламентните работи. Започват комплексните занятия на дивизионите. Следват действия по маньовър, заемане на подготвени и неподготвени позиции,

звучат команди и доклади

Пак се споменават наблюдателни пунктове и отметки, като „Шишево”, „Ухла”, „Чадър могила”, „Остър камък”, „Шумака”, „Километричния камък”,  „Бухлава чука”, „Бозалък чаир”, „Койречка могила”, „Геджик тепе”…

И идват напрегнатите часове на артилерийските стрелби. Огневи задачи със 152-мм оръдие-гаубица Д-20 изпълняват разчети от дивизиона с командир подполковник Александър Младенов. Мощен е залповият огън с реактивната система БМ-21 „Град” на дивизиона с командир подполковник Недялко Киров. Освен двата дивизиона, в обучението участват щабните формирования от управлението на полка. А взвод от американската армия има специфични задължения с дистанционно управляеми летателни средства…

Всичко това се случва по време на пролетното полево обучение на полигон „Корен” на формированията от 4-и артилерийски полк. Като

кулминацията на лагера

може да се смята тренировката по стрелба и управление на огъня на групата. А неин ръководител е подполковник Кирил Байлов – началник на щаба на полка. Всъщност през цялото време той изпълнява длъжността директор на Тактическия оперативен център (ТОЦ).

Каква е неговата дейност? Основната функция в ТОЦ-а е управлението на огъня. В него има секция за текущи операции. Участват най-различни специалисти, като офицери по огнева поддръжка, от разузнавателните органи, специалисти по информационна и комуникационна поддръжка…Към ТОЦ-а тече постоянна информация, която се обработва и анализира, набързо обяснява подполковник Кирил Байлов, тъй като за разговора ни използва кратко затишие на тренировката.

Безспорно, при изпълнението на неговите задължения му помага големият опит. Завършил е Висшето военно училище за артилерия и ПВО в Шумен през 1994 г. и Военна академия „Георги Ст. Раковски” със специалност „Организация и управление на оперативно-тактическите формирования на Сухопътните войски” през 2006 г. Служил е в продължение на 10 години в 20-и артилерийски полк в Ямбол. А от 1 септември 2006 г. е в артилерийското формирование в Асеновград. Заемал е длъжностите командир на огневи взвод, старши офицер на батарея, командир на батарея, командир на рота за бойна поддръжка, заместник-началник щаб на механизиран батальон, началник-щаб на реактивен дивизион и командир на реактивен дивизион. От 2017 г. е началник-щаб на 4-и артилерийски полк.

Каква е ползата от лагерното обучение ? Подполковник Байлов отговаря, че на полигона се виждат действията на разчетите, извършването на марш и на маньовър, ясни са реалните резултати, като време, точност и бързина, проличава доколко са правилни взетите  решения. А и при изпълнението на различни огневите задачи се разбира каква е подготовката на личния състав и състоянието на техниката и въоръжението.

Мнението му е, че всяко нещо, което се прави само на теория, не е ефективно. И за да си проверят това, което са постигнали и придобили като знание, трябва да го извършат практически. В противен случай нямат реалната оценка дали са на правия път или не. Така че, заключава подполковник Байлов, полевото обучение се явява като

изпълнение на задачите на терен

а това е най-важното и не се отнася само за артилерията.

И всяко обучение на „Корен” е различно. Характерно за сегашното е, че всички действия на военнослужещите са съобразени с противоепидемичните мерки за недопускане на разпространението на COVID-19. Личният състав е настанен в полеви условия по организационни единици,  храненето е на смени със спазването на заповяданата дистанция, носят се предпазни маски, когато е необходимо… В палатката, където е разположен ТОЦ-а, всички военнослужещи са с маски. И стремежът е при организацията, поставянето и отчитането на задачите докладите да са кратки.

Колко пъти подполковник Байлов е идвал на „Корен”? Казва, че не ги е броил, но откакто е започнала службата му в Асеновград през 2006 г. е излизал всяка година по един, два пъти или повече на полигона. И не е пропускал досега нито една полева подготовка…

Явно в ТОЦ-а обстановката е усложнена и намесата на неговия директор е наложителна. Затова и подполковник Кирил Байлов слага край на разговора ни с думите –  „Корен” е върхът в подготовката на артилеристите.

Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Цончо Драгански

Най-ново

Единична публикация

Избрани