Съветът за сигурност на ООН призова в сряда за незабавно спиране на боевете в Йемен, като подчерта, че само трайно примирие и политическо урегулиране могат да сложат край на шестгодишния конфликт в най-бедната арабска страна и на най-тежката хуманитарна криза в света, съобщи Асошиейтед прес.
В призива си за прекратяване на насилието Съветът за сигурност постави специален акцент върху военната ескалация от страна на подкрепяните от Иран бунтовници-хути в богатата на петрол централна провинция Мариб – последната крепост на международно признатото правителство на Йемен в северната половина на страната. Офанзивата на хутите поставя в опасност около 1 милион цивилни, които са потърсили убежище там от 2015 г., за да избягат от боевете в други части на страната.
Изявлението на Съвета за сигурност е прието след доклад на специалния пратеник на ООН за Йемен Мартин Грифитс, който подчертава, че продължаващата над една година офанзива на хутите „е причинила зашеметяваща загуба на животи, включително на деца, които са хвърлени безмилостно в боя“.
През 2014 г. хутите превзеха столицата Сана и по-голямата част от Северен Йемен, а правителството на президента Абд Рабу Мансур Хади избяга в изгнание. Следващата година коалиция, водена от Саудитска Арабия и подкрепена от САЩ, се намеси срещу хутите в опит да възстанови Хади на власт.
Грифитс предупреди, че офанзивата в Мариб може да прехвърли конфликта в други части на страната, включително онези, които досега са били пощадени и са останали далеч от театъра на бойните действия.
Пратеникът на ООН каза, че офанзивата може да накара някои да мислят, че могат да спечелят конфликта с военни средства, но военното завоевание само ще подхрани нови цикли на насилие и нестабилност.
Досегашният заместник-генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси Марк Лоукок каза, че около 25 хиляди души са избягали от боевете в Мариб, някои от тях за втори и трети път. Хуманитарните агенции се опасяват, че до 385 хиляди души могат да бъдат прогонени през следващите месеци.
От март 2020 г. насам Грифитс се опитва да убеди хутите и правителството да сключат примирие, да отворят летището в Сана и пристанището Ходейда и да осигурят безпрепятствено преминаване на гориво и на стоки, както и да възобновят политическия процес. Той заяви, че споразумението е възможно и различията на страните в конфликта не са непреодолими. Съветът за сигурност подкрепи доклада на Грифитс и изрази очакване хутите да се срещнат с него скоро.
Източник: bta.bg/