Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Беларус, Афганистан и Китай във фокуса на военните и външните министри от НАТО

[post-views]
Беларус, Афганистан и Китай във фокуса на военните и външните министри от НАТО

Дипломатическата криза с Беларус, бъдещето на Афганистан и отношенията с Китай. Това са част от темите на започналата он-лайн конференцията на външните и военните министри на страните-членки в НАТО. Виртуалният форум е генерална репетиция за предстоящата Среща на върха на лидерите на Алианса, която ще се проведе на 14 юни в Брюксел. В срещата участва и българският министър на отбраната Георги Панайотов.

Беларус влезе в дневния ред на НАТО, след като миналата седмица Минск принудително приземи граждански полет, като част от операцията по задържането на журналист, известен с критиката си към беларуския президент Александър Лукашенко. Подобни действия са неприемливи и затова НАТО взе решение да ограничи достъпа на беларуските представители до щабквартирата на Алианса, заяви преди виртуалната среща генералният секретар на организация Йенс Столтеберг

Йенс Столтенберг – генерален секретар на НАТО:

„Призоваваме за незабавното освобождаване на задържаните по време на принудителното кацане. В същото време приветстваме решението на много съюзници в НАТО да наложат санкции, включително ограничаването на достъпа до въздушните си пространства за беларуските самолети.“

Ангажиментът на НАТО към Афганистан, след окончателното изтегляне на чуждестранните контингенти от страната е другата водеща тема.

Йенс Столтенберг – генерален секретар на НАТО:

„Нямам съмнения, че Афганистан ще бъде изправен пред сериозни предизвикателства и че пътят на пред ще е лесен. В същото време вярвам, че е дошъл етапът, в който афганистанците трябва да поемат отговорност за собствено си бъдеще. Независимо, че прекратяваме военното си присъствие, ние ще продължим да оказваме подкрепа на страната с гражданското си присъствие.

Наред с Беларус и Афганистан, отношенията с Китай също ще залегнат в дневния ред на форума, след като Алиансът обяви, че разглежда все по-агресивната външна политика на Пекин, като едно от големите предизвикателства за организация. Не на последно място външните и военни министри на НАТО ще обсъдят и крайния текст на предложената от Йенс Столтенберг инициатива НАТО-2030, която в общи линии слага рамки за бъдещото развитие на 30 членния военен пакт и който трябва да бъде приета по време на предстоящата Среща на върха.

Share
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Красимир Белчев

Най-ново

Единична публикация

Избрани