Италия триумфира с европейската титла след изпълнение на дузпи

Отборът на Италия победи домакина Англия след 1:1 в редовното време и продълженията и 3:2 при изпълнениято на дузпи. Така тимът на Роберто Манчини спечели за страната си втора евротитла след 1968 година, а англичаните отново не съумяха да спечелят трофей след единствения им голям – световната титла през 1966 година. Отборът на Англия поведе с 1:0 срещу Италия, като гола за домакините вкара защитникът Люк Шоу още във 2-ата минута. По този начин Шоу реализира най-бързото попадение в историята на финали на европейски първенства – 117 секунди след първия съдийски сигнал. Италия изравни на Англия в 67-ата минута – 1:1. Гола вкара друг защитник – Леонардо Бонучи след разбъркване, при което първо топката срещна страничния стълб на английската врата. Италианците наложиха превес и бяха по-близо до успеха в редовното време, но се стигна до продължения, които не донесоха промяна в резултата – 1:1. При дузпите италианците вкараха три от петте си опита, а англичаните направиха три пропуска. Така Италия триумфира с европейската титла след победа на финала над Англия.