Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Руска пехота долетя в затънтен край на Китай

[post-views]
Русия започна големи учения в Арктика

В понеделник започва учение на китайски и руски военни под мотото „Сибу/Взаимодействие-2021“. То ще протече на полигон в автономния район Нинся-Хуей, където са прехвърлени близо 13 000 военнослужещи и над 400 единици техника. Макар че ще се състоят в район, отдалечен от столицата на КНР, маневрите ще имат международен отзвук. Не става дума отбраната на двете страни да се подготви за евентуални атаки на афганистански екстремисти, както пишат коментатори в Хонконг. Според московски експерт КНР и Руската федерация фактически изпращат сигнал на вероятния си противник – САЩ, че е възможно да сключат пакт за взаимна отбрана.

Преди мащабните маневри отделни тренировки проведоха летците и танкистите, информират ТАСС и Интерфакс. Екипажите на многоцелеви изтребители клас 4++ Су-30СМ нанесоха въздушни удари по условни наземни цели с осколочно-фугасни бомби, тренираха и своевременно избягване на противниковите средства за противовъздушна отбрана (ПВО). Всички задачи се изпълняваха съвместно с китайски изтребители Дзян-11 и Дзян-7. А руските танкисти овладяха на базово ниво управлението и експлоатацията на среден колесен танк и на бронирана кола на  Народноосвободителната армия на Китай (НОАК).

По-подробна информация помести в. „Глобал таймс“, издаван в Пекин. По време на учението ще бъде формирано общо военно командване. Личният състав от всяка страна ще опознае военните от другата, ще усвои умения, засягащи взаимодействието между авиацията, артилерията и танковите подразделения. Ще бъдат създадени обединени екипи с оглед проверка на способността да се води съвместно разузнаване, да се откриват своевременно електронни атаки и да се унищожава врагът.

Целта е тактическа и политическа. Защото не бива да забравяме, че през август китайски и руски войници ще участват в годишни военни игри заедно с военни от Беларус, Израел, Монголия, Сърбия, Таджикистан и Узбекистан. Известно количество оборудване на НОАК вече е извозено до Русия през гара Забайкалск. А след игрите предстоят маневри на участниците в Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).

В Пекин изтъкват, че едновременно с китайско-руското учение САЩ и съюзниците им стартират собствени маневри – според Вашингтон, за да се подготвят да отразяват агресия по много фронтове. Както съобщи в. „Старс енд страйпс“, американските Военноморски сили са започнали най-голямото си учение от 40 години насам. Целта е да бъде изпратен силен сигнал към Китай. А Индийско-Тихоокеанското командване на САЩ провежда учение съвместно с Великобритания, Австралия и Япония. После, в края на август, ще се състоят маневри с участието на Индия в района на Бенгалския залив. Американският в. „Дифенс поуст“ вижда в тях послание на САЩ към Китай и Русия. Но експерти, говорили пред „Глобал таймс“, твърдят, че САЩ днес нямат възможност да водят война на тези два фронта.

И тъй, Русия и Китай – от една страна, и САЩ със съюзниците си – от друга, са предприели военни игри с внушителен мащаб. Не замирисва ли на война? В коментар за „Независимая газета Василий Кашин, старши научен сътрудник от Висшето училище за икономика, заяви: „Русия и Китай провеждат подобни прояви вече няколко години. Преди китайците идваха в Русия, този път руски подразделения пристигнаха в КНР. По-рано те също се запознаваха с военната техника на колегите си. Китайците имаха възможност да се повозят и да пострелят с някои руски модели.

Това спомага за повишаване на оперативната съвместимост. Впрочем, по време на учения войниците от НАТО също се канят взаимно да си изпробват техниката. Това е знак за високо равнище на доверие“. Сходен мащаб имаше и предишното учение на КНР и Русия от този род. „Задача на командно-щабните учения е да тренират взаимодействието между органите за военно управление.

Съответно се придвижват, да речем, една или две бригади или по-ограничен контингент. Използвайки техния пример, щабовете се опитват да установят всички трудности, които може да се появят при реално преместване на всички налични сили“ , поясни експертът.

Според печата в Хонконг Китай и Русия се готвят да отразяват кстремистката заплаха откъм Афганистан. Всъщност това е само един от всички сценарии, посочва Кашин. Конкретната подготовка с оглед събитията в Афганистан е задача на ШОС.

Важното е, че от 2018 г. китайците участват в серията руски стратегически учения „Восток“. И тук става дума за по-мащабни задачи. Американците се готвят за евентуален военен конфликт едновременно с Русия и Китай. А КНР и Руската федерация се готвят за военни действия срещу тях. Нещата са взаимно свързани.

Между Москва и Пекин обаче няма военен пакт. „Според мен двете държави целят да поддържат тази неяснота като намек към Вашингтон, че има вероятност да сключат подобен пакт“, смята аналитикът.

Източник: bta.bg/

Share

Най-ново

Единична публикация

Избрани