Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Без големи очаквания за срещата САЩ-Русия в Женева

[post-views]
[post-views]
Без големи очаквания за срещата САЩ-Русия в Женева
Favicon_File

Красимир Белчев

В Женева започна дългоочакваната срещата между високопоставени представители на САЩ и Русия. Форумът се провежда при закрити врати, като се очаква централната тема по време на разговорите да e предложена от Москва пътна карта за сигурност в Европа.

Ще успеят ли САЩ и Русия да тушират напрежението между тях, в частност кризата в Източна Украйна. Това ще стане ясно до няколко дни. Разгорите в Женева са едва началото в дългия процес, като в сряда в Брюксел ще се проведе среща между Съвета НАТО-Русия, а в четвъртък преговорите ще продължат във Виена в рамките на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Американците трябва да са подготвени за компромис, заяви заместник външният министър на Русия Сергей Рябков. Той допълни, че руската страна е дошла с ясна позиция, с редица елементи, които са ясно формулирани и от които Русия няма да отстъпи. Сред основните искания на Москва е НАТО писмено да даде гаранции, че няма да приема Украйна, ще намали военното си присъствие и учения по източните си граници, както и няма да разполага ракети със среден и по-малък обсег.

За САЩ обаче Русия няма правото да решава съдбата, на която и да е суверенна държава и отново призова Москва да се откаже от конфронтациите и да търси диалога.

Макар и очаквания за пробив в преговорите да са малки, експерти коментират, че подновяването на диалога е предпоставка за туширане на напрежението между НАТО и Русия, което взе връх през изминалата година, след като Москва започна да струпва войски по границата си с Украйна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани