Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Американската армия поставя ПТРК върху роботизирани бойни машини

[post-views]
[post-views]
Американската армия поставя ПТРК върху роботизирани бойни машини

Армията на САЩ интегрира няколко противотанкови оръжейни системи със свои роботизирани платформи, за борба с противниковите бронирани средства в помощ на бойните разчети, предпазвайки ги от вражеския огън. Според изданието The National Interest наскоро са демонстрирани роботизирани бойни превозни средство, въоръжени с ПТРК Javelin, оръдия, гранатомети и др. оръжия, обслужвани от разчети. „Стреляхме с Javelin“, каза пред американското списание директорът на Army Futures Command (pan.bg – Командване на сухопътните войски (армията) на САЩ, което има за цел да осигури технологична модернизация на този вид войски. Седалището му се намира в Остин, Тексас, в кампуса на Тексаския университет) генерал-майор Рос Кофман. „Това бе и тест за движение и тест за безопасност, за да може да се води бойна стрелба, която да е безопасна за личния състав“. От армията заявяват, че ще се използва изкуствен интелект, за да помогне на противотанковите оръжия да открият, идентифицират и съпровождат вражеските танкове, преди да насочат по тях комплекса за стрелба.

Освен това личният състав ще може „да избяга“ от вражеските танкове в боя, тъй като роботизираната платформа е по-лека и по-бърза от повечето управляеми бойни машини. Въпреки че противотанковите оръжия се интегрират в роботизирани бойни превозни средства, от армията поясняват, че всички решения относно използването на смъртоносна сила все още ще се вземат от хората. Всички оръжия на роботизираните бойни машини на армията разполагат с разширени възможности, включително най-съвременен сензорен пакет, предназначен „да вижда“ целите на по-големи разстояния.

Платформата разполага и с усъвършенствана изчислителна система, която помага да се обработва входящата информация, която хората, вземащи решения, ще използват. Това също така позволява на превозното средство да работи като пункт за събиране на информация, която да се изпраща до близките активни бойни средства. С изброените възможности генерал-майор Рос Кофман е изразил увереността си вярва, че въоръжените роботи биха могли да вземат участие и в мисии за противовъздушна отбрана, ако могат да бъдат интегрирани с ракетните системи Hellfire или Stinger.

Източник: pan.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани