Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

За войната, която никога не свършва…

[post-views]
За войната, която никога не свършва…

В изследването си „Безумие и слава. Америка, Русия и политическата война 1945–2020 г.” (издателство „Сиела”) журналистът, носител на „Пулицър” Тим Уайнър проследява развитието на десетилетната борба между световните суперсили – САЩ и СССР, както и новото прераждане на съветската империя. Шпионаж, саботажи, дипломация и фалшиви новини – всички оръжия на политическата война се използват от 1945 г. до днес. Политическата война е използването на всички средства, с които разполага една държава с изключение на война в буквалния смисъл на думата за постигане на националните й цели. Цитатът е на Джордж Кенан, американски дипломат.

Историята на политическата война между Вашингтон и Москва се корени в края на Втората световна война, а в следващите години операциите на разузнавателните централи ЦРУ и КГБ ще се разпрострат в Европа, Азия, Африка и Южна Америка. Последствията от противопоставянето, от техните успехи и провали ще дефинират цялата история на втората половина на ХХ век – до разпада на Съветския съюз и краткия период на неоспорима американска доминация, приключил с атентатите в Ню Йорк от 11 септември 2001 г. За да достигнат до битката за умовете на хората чрез пропаганда и фалшиви новини като най-важно бойно поле на планетата в последните десетилетия.

Книгата е история на близкото минало с фокус върху настоящето и призив за бъдещето – политическата война може да нанесе огромни поражения без нито един изстрел. И залозите в нея стават все по-големи, а демокрациите – все по-уязвими пред своите авторитарни врагове.

„Американците обикновено гледат на войната и мира като на нощта и деня. Руснаците виждат битка, която никога не свършва. Те може и да са прави, защото условията на битката се променят, но природата на войната е неизменна”, казва авторът в тази книга, съвсем актуална днес.

Вазовите „Чичовци” – сред нас и в… Операта

Ако искате да се посмеете на и с героите на Иван-Вазовите „Чичовци” – Варлаам Копринарката, Иван Селямсъзът, Иванчо Йотата, Мичо Бейзадето, Николаки, Даскал Гатю, Господин Фратю, с Варлаамица и Селямсъзката, можете да го направите на новата премиера на Софийската опера.

Представя се в чест на стогодишнината от рождението на композитора й Лазар Николов по едноименната повест на Вазов. В спектакъла участват освен солистите, оркестърът и хорът на Софийската опера и Детската вокално-театрална формация „Таласъмче”. Драматизацията е на незабравимия театрален и кинорежисьор Методи Андонов („Козият рог”). Освен в София спектакълът ще бъде представен и в родния град на композитора – Бургас, и в родното място на Вазов – Сопот. Режисьорът Пламен Карталов споделя, че и повестта, и музиката са в стила на европейското течение в изкуството – модернизма, с нов начин на творческо мислене и художествено изразяване. Режисьорът ги определя като авангарден феномен за времето си. Но те са и абсолютно съвременни: героите – застинали във времето с безсмислените си бръщолевения. Но „чичовци” са и прозорливи за бъдещето на събитията, които очакват… други да осъществяват.

Докато самите те все преосмислят с хиперболна фантазия нелепи битови случки, напъват се да са куражлии, но в страха си се крият от последици и разправии с властта, в удобството на робството, в безвремието на човечеството – игра, която няма свършване… Един истински театър на абсурда, облечен в музика.

Пред юбилея на Стефан Данаилов, Мастера

През декември за 80-годишнината от рождението на Ламбо, един от най-любимите български актьори – Стефан Данаилов, вече се очаква нова юбилейна монета от БНБ. Скулпторът Вежди Рашидов завършва паметника на Мастера, както наричаха студентите своя преподавател в Театралната академия и казват, че в негово лице са срещнали най-добрия и щедър човек. Очаква се да се постави мюзикъл с изпетите от артиста песни. А се подготвя и спектакъл с негова холограма, което наскоро беше направено за стогодишнината от рождението на Стоянка Мутафова в Сатиричния театър. Ще бъде създаден частен театър „Стефан Данаилов”, а идеята е на неговия студент Павел Иванов и продуцента Кирил Кирилов. Актрисата от Народния театър Аня Пенчева ще отбележи юбилея с написаната от нея художествена биография „Такъв беше Ламбо”. Филм за вуйчо си прави режисьорът Росица Обрешкова, дъщеря на сестрата на Ламбо – Росица Данаилова и негов асистент в НАТФИЗ. Филмът ще е документален, с архивни кадри. В честванията на юбилея на Мастера, който изигра над 150 роли в театъра, киното и телевизията, ще се включат и възпитаниците му. А всичко ще е под патронажа на президента Румен Радев и на вицепрезидента Илияна Йотова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани