Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Възход и падение” или пет кюлчета ювелирно злато

[post-views]
[post-views]
„Възход и падение” или пет кюлчета ювелирно злато

Красимир МИТОВ

Писателят Пелин Пелинов на 86 години.

През октомври ще се навършат 110 години от избухването на Балканската война, която се води от целия български народ

в името на националния идеал

– обединение на българското племе и преследва великата и благородна цел – освобождението на българите в Македония и Източна Тракия. Тема, която е изключително важна и в днешно време, актуална и коренно различна цял век след нея. Това споделя писателят драматург Пелин Пелинов в навечерието на своята 86-годишнина.

Живея старините си с чувството на изпълнен дълг към Отечеството. И аз като Лев Николаевич Толстой написах своя роман на живота си и мога спокойно да дочакам смъртта. Земен човек съм и съм горд, че изпълних своята цел трудно, с безброй превратности, но успях. Успях да напиша своя роман, но не видях изпълнена целта на българското племе, затова ми е мъчно днес, споделя творецът.

Какъв е писателят Пелин Пелинов – бунтар, родолюбец, творец, мъченик на своето време или щастливец на съдбата, необуздан песимист или неуверен оптимист? Неговите художествено-документални романи ще останат завинаги

в пантеона на българската литература

В романа „През пепелищата” той казва, че има две големи и безсмъртни книги за освобождението ни от турско робство – „Записки по българските въстания” на Захари Стоянов и „Под игото” от Иван Вазов, но и двете свършват с края на Априлското въстание от 1876 г. Времето и събитията след неговия разгром остават неописани, а те са важни за опазването на духа и психологията на българина. В книгата си „Щрихи към портретите” писателят отбелязва, че „родолюбието, което беше главният лост в националното съзнание на българите през Възраждането, тотално угасна. Днес вече почти никой не мисли за просперитета на Отечеството, а почти всички мислят за грабеж, присвояване и лично облагодетелстване. Кражбите от най-горе до най-долу се оказаха лайтмотив на прехода”.

Принципът, към който се придържа Пелин Пелинов в своята писателска дейност е истината,

цялата истина и само истината

„Отдавна не мога да чета измислена литература, затова и не пиша такава… „Документалното” е в основата на всяка голяма литература”, казва той. „Не може XXI век, който е наследник на великите открития в науката и изкуството през XIX и XX век да се задоволи с показна пошлост, скудоумие и безсмислени забавления. Зная, че стойностното в литературата и изкуството рано или късно ще получи своята заслужена оценка.”

Той смята, че страстите са основен двигател на човешките постъпки и на първо място е „светата троица” – власт, пари и секс. Сам себе си Пелин Пелинов определя като „туфата”, от която изскочи големият заек – пенталогията „Възход и падение”.

Литературният критик Марин Кадиев пише за него „… да се гордее, че е изпълнил своя писателски дълг, като е сътворил епопеята на националното обединение на българите, което

повече от сто години беше в забвение

И той заслужено се гордее със своя подвиг”.

Пенталогията „Възход и падение” е нещо като връх „Мусала”. Или като пет кюлчета ювелирно литературно злато. Първият роман „Независима България” е със сложен и заплетен сюжет. В предговора авторът заявява, че представлява пълноводна река с много притоци от ляво и дясно. Той е разказ от „царя до овчаря”. Пелин Пелинов пише, че е привърженик на абсурдната мисъл, че историята на държавите и света е всъщност история на човешките страсти и случайността.

В анализа си за пенталогията Марин Кадиев споделя, че романът „Напред на нож” е изцяло със сюжетна линия на бойни действия. След великолепните победи идва генералното сражение при Чаталджа, което е загубено от българите. Войната става позиционна. Вековният владетел е изтласкан оттатък Босфора, но настъпва по-трудното и сложното –

дележът на освободените територии

Този дележ е сюжет на третия роман „Крушението”.

Четвъртият роман „Под свити знамена” обхваща времето от края на Междусъюзническата война до включването на България в Първата световна война – мирният период от 1913 г. до 1915 г.

Петият роман, озаглавен „Катастрофата”, говори сам за себе си – обхваща периода от 1915 г. до 1918 г. България капитулира, цар Фердинанд е детрониран и напуска завинаги страната. Престолонаследникът княз Борис става цар. Мечтата за национално обединение пропада, а страната изживява Втората национална катастрофа.

Разговаряме с писателя Пелин Пелинов по различни теми от нашия живот, а очите му постоянно се пълнят със сълзи и въпроси отронват неговите устни: Защо сме орисани така, че постоянно да живеем в неразбирателство и братоубийствени войни, докога нашите майки и сестри ще носят черни забрадки,

защо светът не проявява разум

и човечност, докога ще живеем с чужди идеали и с чужди интереси, а собствената съдба винаги пренебрегваме?

Въпроси, въпроси, които винаги ще чакат своя отговор. Дано потомците след нас изпълнят тази заветна цел – обединение на българското племе по нов, коренно различен начин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани