Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел обяви в понеделник, че Европейският съюз е готов да обсъди енергийните санкции срещу Русия в отговор на последните събития в Украйна.
„Това, което се случва в Мариупол, е масово военно престъпление – бомбардиране и убиване на всички безразборно“, заяви Борел, добавяйки, че Европейският съюз трябва да осъди действията на Русия „по-силно“, защото „Русия използва военни способности срещу цивилните“.
Борел посочи, че ще бъдат обсъдени по-нататъшни санкции, „особено свързани с енергетиката“, за да продължи подкрепа на ЕС за Украйна.
Междувременно литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис предупреди, че Европейският съюз „не трябва да се умори“ да налага санкции на Русия или да предлага помощ на Украйна. „В ЕС сякаш витае чувството, че бихме искали да седнем и да си поемем дъх, но мисля, че това е много лошо послание към тези, които всъщност се бият в Украйна“, каза той.
И Ландсбергис добави, че е „неизбежно да започнем да говорим за енергийния сектор“ и особено за петрола, тъй като той е „най-големият източник на приходи“ за Русия. Според него руският внос е „доста лесно заменим поради нашата инфраструктура и множество доставчици“.
Той също така каза, че балтийските държави „отчаяно се нуждаят от допълнително внимание, когато става въпрос за сигурност и отбрана“, заявявайки, че „разчитат на възпиране“, но че сега е време за преминаване към „действителна постоянна отбрана“.
Русия пък предупреди, че налагането на санкции върху вноса на руски петрол „ще се отрази сериозно на енергийните баланси на европейския континент към по-лошо“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков добави, че подобно ембарго „ще засегне много сериозно световния петролен пазар като цяло“, като Европа ще бъде „силно ударена“, докато Съединените щати „ще се чувстват много по-добре от европейците“.
Руският вицепремиер Александър Новак пък заяви, че добивът на петрол и газ в Русия работи на „пълен капацитет“.
Според Новак влиянието на решението на САЩ и Великобритания да се откажат от вноса на руски петрол и неговите деривати е незначително, тъй като доставките за тези две държави са малки.
Източник: bnr.bg