Нито една страна не e успяла да изпълни стандарта за качество на въздуха на Световната здравна организация през 2021 г. Това показа проучване, включващо данните за замърсяването в 6475 града, съобщава „Ройтерс“.
Установено е, че смогът дори се е възстановил в някои региони след постигнатия спад вследствие на пандемията от COVID-19.
След промяна на насоките си миналата година СЗО препоръчва средните годишни стойности на фините прахови частици във въздуха, известни като PM2.5, да не надвишават 5 микрограма на кубичен метър, като предупреждава, че дори ниските концентрации водят до значителни рискове за здравето.
Едва 3,4% от изследваните градове обаче отговарят на стандарта през 2021 г., според данни на швейцарската компания IQAir, която следи качеството на въздуха. В 93 града нивата на PM2,5 са 10 пъти над препоръчителните.
Има много страни, които постигат големи крачки в намаляването (на замърсяването – бел.ред.), заяви Кристи Шрьодер от IQAir. „Китай започна с някои много високи стойности, но с течение на времето те продължават да намаляват. Но има и места в света, където става значително по-зле“.
Общите нива на замърсяване в Индия се влошиха през миналата година, като Ню Делхи остана най-замърсената столица в света, показват данните. Бангладеш пък, както и година по-рано, беше най-замърсената страна. От своя страна Чад се нареди на второ място, след като данните за африканската страна бяха включени за първи път в проучването.
По данни на IQAir Китай, който води война със замърсяването от 2014 г., падна до 22-о място в класацията на PM2,5 през 2021 г., спрямо 14-то място година по-рано, като средните показания са се подобрили леко през годината до 32,6 микрограма.
Хотан в северозападния регион Синдзян беше най-лошо представящият се град в Китай, със средни показания на PM2,5 над 100 микрограма, до голяма степен причинени от пясъчни бури. Той падна на трето място в списъка на най-замърсените градове в света, след като беше изпреварен от Бхивади и Газиабад – и двата в Индия.
Източник: news.bg