България завърши на второ място в общото класиране на Световното първенство по киокушин

Състезатели от националния отбор на Българската карате киокушин федерация спечелиха 3 златни, 3 сребърни и 2 бронзови медала от Световното първенство на IFK, което се проведе в испанския град Валенсия. Осемтте отличия класираха България на второ място в световния киокушин.

Българската шампионка по киокушин Ия Костова триумфира в категория до 55 килограма при жените. Родната каратистка победи на финала украинката Ана Издебска, която има участие на SENSHI. Така представителката на „Шогун“ (София) стъпи на световния връх.

На крачка от златото бе и европейският ни шампион Кристиян Дойчев, който се изправи срещу силен съперник на финала в категория до 90 килограма. Дойчев успя да спечели за България сребърен медал.

Златото взеха още Никол Харизанова от „Оками доджо“ (Асеновград) в категория до 65 килограма при жените до 21 г. и Моника Стоянова от „Надежда“ (Габрово) в категория до 55 килограма в същата възрастова група. Николай Станчев (до 75 кг) и Виктор Колев (над 75 кг) – и двамата от „Киокушин-Шумен“, взеха сребърни медали при юношите до 18 години, а два бронзови медала завоюваха момичетата ни до 18 г. Дилара Феим от „Гладиатор“ (Бургас) в категория над 55 килограма и Теодора Попова от „Сентоки“ (Бургас) в категория над 60 килограма.

На Световното първенство участваха общо 465 състезали от 39 държави. Родните каратеки бяха предвождани от треньорите на националния ни отбор Захари Дамянов, Петър Мартинов, Живко Андреев, Христо Христов и Александра Маринова.