Информационен център на Министерство на oтбраната

Колорадо Аваланч спечели Купа Стенли за трети път

Хокейният отбор на Колорадо Аваланч спечели Купа Стенли за трети път в историята си, след като взе мач номер шест от финалите срещу Тампа Бей Лайтнинг с 2:1 като гост и затвори серията с 4-2 победи

Предишните титли на Колорадо в Националната хокейна лига (НХЛ) са през 1996 и 2001. Двубоят в Тампа започна отлично за домакините, които поведоха с гол на Стивън Стамкос в 4-ата минута след асистенция на Ондржей Палат. Колорадо нанесе своя удар във втората третина, когато Маккинън изравни, а след това асистира за победното попадение на Артури Лехконен. Вратарят Дарси Кумпър допринесе за успеха с 22 спасявания.

“Повече от 20 години Колорадо мечтае, желае и работи за този успех. Най-сетне успяхме”, не скри радостта си капитанът на победителите Габриел Ландескуг.

За най-полезен играч в плейофите за Купа Стенли бе определен защитникът на Колорадо Кейл Макар. 23-годишният канадец вкара осем гола и направи 21 асистенции в 19 мача в плейофите.

Тампа Бей се целеше в трета поредна Купа Стенли и общо четвърта в историята си, но това не стана реалност. За сметка на това съперника Колорадо Аваланч триумфира с титлата този сезон.