Франция спечели волейболната Лига на нациите

Олимпийският волейболен шампион Франция е новият победител в Лигата на нациите за мъже! Воденият от Андреа Джани тим надделя много трудно и драматично САЩ с 3:2 (25:16, 25:19, 15:25, 21:25, 15:10) в големия финал на турнира, игран в пълната с близо 8500 зрители зала „Унипол Арена“ в Болоня (Италия). По този начин Франция спечели титлата в най-комерсиалната надпревара за първи път в историята. „Петлите“ имат и един загубен финал и сребърни медали от 2018-а година, когато отстъпиха на Русия с 0:3 гейма. За САЩ това пък е втори загубен финал след този през 2019-а, когато паднаха от „Сборная“ с 1:3 гейма. Американците имат и един бронзов медал от 2018 година.

Преди това световният шампион Полша завоюва бронза, след като би много категорично домакините от Италия с 3:0 гейма в малкия финал. Над всички за Франция бе звездата Ървин Нгапет с 22 точки (1 блок, 54% успеваемост в атака и 29% перфектно посрещане) за победата. Жан Патри добави още 17 точки (61% успеваемост в атака) за успеха. За тима на САЩ Аарън Ръсел реализира 20 точки (65% успеваемост в атака и 13% перфектно посрещане). Тори ДеФалко (52% успеваемост в атака и 8% перфектно посрещане) и влезлият като резерва Гарет Муагутутиа (73% успеваемост в атака и 44% перфектно посрещане) се отчетоха с 13 и 11 точки, но и това не помогна за победа.