Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Въстание с парола „Шуми Марица”

[post-views]
Въстание с парола „Шуми Марица”

137 години от Съединението на България

В много селища на страната ни бе отбелязана 137-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Но, както е по традиция, центърът на тържествата отново бе в Пловдив – откриване на паметник  на Гаврил Кръстевич, молебен в катедрален храм „Света Богородица”, полагане на венци и цветя на Паметника на Захари Стоянов и на Паметната плоча на майор Райчо Николов…

И както е през последните години – в Пловдив се състоя  възстановка на превземането на конака и свалянето от власт на генерал-губернатора на Източна Румелия ГаврилКръстевич. Прочетени бяха писма до комитетите „Единство”. В едно от тях – на 4 септември, се казва:  „Вземайте пушките и тръгвайте храбро за Пловдив. Реши се – Съединението да се обяви чрез въстание. План на въстанието: Пловдив да бъде обкръжен на 5 срещу 6 септември от народа и войската. Майор Николаев да превземе казармата и поведе войската. Капитан Райчо да държи мостовете, за да премине селската войска. Парола „Шуми Марица!”…

В демонстрацията пред Военен клуб – Пловдив, участваха представители на комитет „Родолюбие”, чийто председател е майор Веселин Петков от Съвместното командване на специалните операции (СКСО). Въстаници превзеха конака и свалиха от власт генерал-губернатора на Източна Румелия ГаврилКръстевич, който извика: „И аз съм българин. И ако аз губя всичко, то нека България спечели”. Развя се българското знаме. Прозвучаха възгласи: „Да живее България! Да живее Съединението!”, последвани от стрелба във въздуха. Настъпи всенародна радост. Залюля се празнично хоро. С файтон Кръстевич бе откаран в неизвестна посока…
Във възстановката стотина души бяха облечени като представители на Източнорумелийската жандармерия, в опълченски и четнически униформи, както и в народни носии от онова време. Използвани бяха характерните за периода пушки, като „Крнка”, „Бердана”, „Шнайдер” „Пибоди”, „Мартина”, „Шаспо”, „Гра” и „Уинчестър”, и револвери „Гасер”, „Ремингтън”, „Смит и Уесън”… Изгърмени бяха над 350 халосни боеприпаса.

След възстановката на площад „Съединение” се състоя тържествената заря проверка. Президентът на България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев прие представителните роти от началника на гарнизон Пловдив и командир на СКСО генерал-майор Явор Матеев, а след това произнесе слово. В него той заяви: „Съединението е важен етап, но истинският ключ към успеха е единението”. И продължи: „Днес в Европа отново бушува война. Надигат се старите демони на шовинизма и ксенофобията. Скъпите ресурси, миграцията, климатичните промени са другите стихии, които изпитваме на гърба си. На километри оттук бедстват наши сънародници, загубили домовете и поминъка си в наводненията”. И накрая припомни, че само единни сме оцелявали и единни сме побеждавали. Реч прочете и кметът на Пловдив Здравко Димитров.

Навсякъде в честванията на празника в страната се включиха военни формирования. В гр. Съединение беше проведена тържествена проверка (заря) с участието на представителни роти от 1-ви механизиран батальон и военния духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. В парк „Пети октомври” в Стара Загора се състоя военен ритуал по полагане на венци и цветя, организиран от общината на града и с участието на 2-ра Тунджанска механизирана бригада. Военнослужещите от гарнизон Стара Загора бяха и на празника на гр. Чирпан.

И в други гарнизони и селища в ритуалите участваха военни формирования. Така беше във Велико Търново, Плевен, Шумен, Русе, Враца, Асеновград, Белене, Свищов, Горна Оряховица и на редица други места.

Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Цончо Драгански

Най-ново

Единична публикация

Избрани