Информационен център на Министерство на oтбраната

Мароко изхвърли Испания от Световното първенство по футбол

Мароко се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол, след като изхвърли шампионите от 2010-та Испания след 0:0 в редовното време и продълженията и 3:0 при дузпите. По този начин африканците достигнаха за първи път в историята си фазата на последните осем на Мондиал :

В герой за мароканците се превърна вратарят им Ясин Буну, отразил два от трите удара на испанците от бялата точка, а този на Сарабия попадна в гредата. Докато Унай Симон успя да отрази само една дузпа на мароканците. Така северноафриканците отстраниха от първенството  фаворита Испания в осминафиналната фаза. На стадион „Едюкейшън Сити“ възпитаниците на Уалид Реграги започнаха много уверено срещата и създадоха ранни главоболия на „Ла Фурия Роха“ с подредената си игра и бърз преход от защита в атака.

Срещата не предложи голове в редовното време. Дори влизането в игра на Алваро Мората не успя да промени нещата в полза на световните шампиони от 2010 и в крайна сметка закономерно се стигна до вторите продължения на първенството след тези между Япония и Хърватия в среща преди това. Двата отбора не успяха да си вкарат и в допълнителните 30 минути на срещата, което доведе до рулетката на дузпите. Там героят бе Буну, който спаси три последователни дузпи на испанците, бити от резервата Пабло Сарабия, Енрике – Карлос Солер, и ветерана Серхио Бускетс.

Мароко от своя страна бяха точни чрез Абделхамид Сабири, Зиеш и Ашраф Хакими, който вкара с много елегантно изпълнение, а пропускът на Бадр Бенун не бе фатален и така „атласките лъвове“ достигнаха четвъртфиналите на Световно първенство за първи път в историята си. От своя страна Испания претърпя поредно разочарование при дузпите, след като миналата година отпадна от Италия по същия начин на 1/2-финалите на Евро 2020, а на последния Мондиал в Русия загуби от домакините при наказателните удари. Мароко ще играе с победителя от последния осминафинал в Катар  Португалия.