Тя е свързана със създаването на правна норма за преназначаване на военнослужещи на равна или по-висока длъжност, в рамките на един гарнизон (населено място), без изискване за тяхното съгласие. Предложението е част от предоставените за предварителни обществени консултации изменения и допълнения на Закона за отбраната и Въоръжените сили. Смята се, че така ще се създаде възможност за по-ефективно окомплектоване на военните формирования с военнослужещи, особено за тези, при които некомплектът от личен състав е значителен и в същото време са декларирани по целите за способности или са определени за участие в съответни инициативи по поети от България ангажименти.
Друго очакване от промяната е за окомплектоване на т. н. „непривлекателни“ длъжности, които са единствени или ключови за изпълнение на задачите в дадено военно формирование. Както и на длъжности, които са вакантни от две и повече години. Преценява се, че с новата разпоредба от една страна ще се защитава интересът на военната служба, а от друга няма да се пренебрегват личните интереси на военнослужещия, свързани с устройване и адаптиране на семейството в битов, икономически и социален аспект в ново населено място и т.н.
Основните способи за окомплектоване на вакантните длъжности за военнослужещи са три – чрез регистрите на вакантните длъжности, след мотивирано предложение и по план-предложение. И за трите се изисква писменото съгласие на военнослужещия, като при първия способ това се постига чрез подадения рапорт от военнослужещия за назначаване на длъжност от регистъра, а при другите два способа, съгласието се удостоверява с протокол от проведена беседа, се уточнява в мотивите към проекта. В Сухопътните войски, се конкретизира по-нататък, има голям некомплект от военнослужещи, най-силно изразен при младшите офицери – над 30% и при войниците – почти 30%, като има военни формирования, където некомплектът е доста над средните показатели и достига 45 – 50% при тези две категории военнослужещи.
Реалността е, че некомплектът от военнослужещи затруднява изпълнението на мисията, функциите и задачите на съответните формирования, особено на тези, които са декларирани по целите за способности, определени участие в NRF, операцията „Алтеа“, многонационалната бойна група „HELBROC“, силите за незабавно действие и в други инициативи по поети ангажименти от Република България. В Сухопътните войски има гарнизони (населени места), където са дислоцирани повече от едно военни формирования, които имат различна степен на ангажираност към посочените декларирани и възложени отговорности и са с различна степен на окомплектованост с персонал.
Ето защо, според авторите на проектопромяната и анализа към нея, регламентирането на такава правна възможност в закона би разширило възможностите за развитие на способностите, гарантиращи националната и съюзната сигурност и ще подобри изпълнението на определените мисии и задачи на Въоръжените сили. Ще се създадат условия за своевременно попълване на длъжностите от състава на структурите и военните формирования определени с акт на министъра на отбраната за изпълнение на приетите от Република България Цели на способности.
***
Текстът от Проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е следният: „§ 10. В чл. 156 се създава ал. 4: „(4) Извън случаите по ал. 2 и 3 военнослужещите от Българската армия, които заемат длъжност повече от 3 години, могат да се преназначават в интерес на службата и в съответствие с придобитата от тях квалификация на длъжност в същото или по-високо длъжностно ниво във военно формирование от Българската армия с дислокация в същото населено място.“
***
Кратък коментар
Периодът за консултациие от 6 до 19 декември. Консултационният документ е публикуван на Портала за обществени консултации на Министерския съвет. В рамките на консултацията заинтересованите страни могат да изразят своето мнение и да направят своите предложения в контекста на целите на правителствената политика в тази област. Всички заинтересовани страни могат да направят коментари и предложения на Портала за обществени консултации. Прави впечатление, че до днес или интересът към намеренията за промени на Закона за отбраната и Въоръжените сили е много нисък, или не се познава ролята на Портала за обществени консултации към Министерския съвет. Засега има 11 предложения и коментари от двама души.
Добре е да се знае, че след приключването на обществената консултация всички предложения ще бъдат обобщени и отразени в таблица към проекта на цялостна предварителна оценка на въздействието, която ще бъде публикувана за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации заедно с проекта на закон. Тази информация е необходима, за да може след получаване на становищата и препоръките, да се анализира правилно въздействието на предложението върху съответната група заинтересовани страни. В противен случай ще има изненадани от промените.
Поканата към гражданите и заинтересовани страни е да изложат мнения, препоръки и становища по планираните промени, които са основно в следните насоки: прецизиране на текстове и привеждането им в съответствие с други действащи закони; дефиниране вида и размера на отпуска при кръводаряване; създаване на законов режим по отношение обжалването на решенията на ЦВМК; разширяване обхвата на правоимащите лица по отношение отдиха и възстановяването в военно-почивен дом „Орешак“; прецизиране на уредбата по изпълнение на военна служба след участие в курсове с продължителност над 8 седмици.
Източник: otbrana.com/