Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Шефът на агенцията по отбраната на ЕС: Европа не може да разчита само на САЩ като щит

[post-views]
Европейската комисия предлага новото военно оборудване в ЕС да се договаря със съвместни обществени поръчки

Държавите от Европейския съюз трябва да купуват оръжие съвместно, за да попълнят запасите си след доставките на оръжия за Украйна, каза ръководителят на агенцията за отбрана на блока, Иржи Седиви, предупреждавайки, че Съединените щати може да не са винаги в състояние да защитят Европа от заплахи, цитира думите му Ройтерс.

„Руската агресивна война срещу Украйна демонстрира нашите недостатъци в способностите“, каза Седиви, ръководител на Европейската агенция по отбрана, орган на ЕС, който помага на правителствата на блока да развият своите военни способности.

„Агенцията води преговори с европейски оръжейни фирми за увеличаване на производството,“ каза той, както и със страни за съвместна работа за закупуване на оборудване и боеприпаси.

„Важното е, че ние, Европейският съюз, ще можем да станем надежден доставчик на сигурност в защитата на гражданите“, каза той пред Ройтерс, призовавайки страните да се вслушат в призивите на САЩ да инвестират в отбраната.

„Съединените щати неизбежно ще бъдат ангажирани в Азиатско-Тихоокеанския регион и няма да могат да осигурят някои от основните фактори като стратегически въздушен транспорт, разузнавателни самолети, прецизни управляеми ракети и противовъздушна отбрана.“

Той посочи също заплахата от тероризъм и провалени държави в Близкия изток или Северна Африка.

„Европа имаше разделен подход към отбраната, като страните най-вече оборудваха своите армии сами, създавайки мозайка от несъвместими оръжия и оборудване,“ заяви Седиви.

Войната в Украйна изправи региона пред най-голямото предизвикателство от едно поколение, разкривайки дълбоки разриви в това как да се справим с Москва.

Европейските разходи за отбрана надхвърлиха 200 милиарда евро за първи път през 2021 г., нараствайки с 6% спрямо предходната година, което е най-големият им растеж, откакто регионът започна да увеличава военните разходи през 2015 г. след анексирането на Крим от Русия.

Без помощта на САЩ ЕС ще се затрудни да се защитава, тъй като няма разузнаване, разузнавателни самолети и противоракетна отбрана със среден обсег, както и кораби-амфибии и подводници, според доклад на Европейския парламент от 2020 г.

Източник: news.bg  

Най-ново

Единична публикация

Избрани