Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ден 3: „Св. св. Кирил и Методий“ плава през Мраморно море към Дарданелите

[post-views]
[post-views]
Ден 3: „Св. св. Кирил и Методий“ плава през Мраморно море към Дарданелите
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

В ранните часове на 29 декември българският военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ продължи пътя си към българската антарктическа база на о-в Ливингстън, след като около 10 часа беше на котва край Босфора, за да зареди гориво, съобщава специалният пратеник на БТА Константин Карагьозов.

Операцията за презареждане с гориво приключи около 03:00 ч. местно време, около 03:30 ч. приключи процесът по разкрачване с „Урла 1“, след което „Св. св. Кирил и Методий“ отново потегли напред, заяви пред БТА щурманът на кораба кап. Христо Христов.

Турската баржа зареди българския плавателен съд с нови 560 тона гориво, които трябва да са му достатъчни, за да достигне до бреговете на Аржентина и Мар дел Плата.  Очаква се „Св. св. Кирил и Методий“ да навлезе в пролива Дарданели до около 16 ч. местно време на същата дата, след което да продължи към Егейско море и териториалните води на Гърция.

Дарданелите, в миналото известен като Хелеспонт, е тесен пролив и воден път от международно значение, разположен в Северозападна Турция. Той формира част от континенталната граница между Европа и Азия и разделя азиатската от европейската част на Турция. Проливът свързва Мраморно със Средиземно и Егейско море, като в същото време позволява преминаване към Черно море и Босфора. Дължината на Дарданелите е 61 км, а дължината между 1, 5 и 6 км. Средната дълбочина е 55 м, а максималната 82 м. Водата тече в две посоки – От Мраморно към Егейско море по повърхността, а в обратната посока е долното течение. Най-големият град по течението на пролива е Чанаккале.

„Св. св. Кирил и Методий“ е на историческо първо плаване към о-в Ливингстън, за да подпомогне 31-ата българска антарктическа експедиция. Плаването до българската антарктическа база на острова се очаква да продължи около 40 дни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани