Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Възпиране и отбрана: Готовността е пътят към мира

[post-views]
[post-views]
Възпиране и отбрана: Готовността е пътят към мира

Възпиране и отбрана: Готовността е пътят към мира
*Авторът е командир на Съюзното съвместното командване на силите на НАТО в Брунсум, Нидерландия.

Генерал Гулиелмо Луиджи Милиета*

Римският историк Вегеций е казал: Si vis pacem, para bellum – който иска мир, трябва да се подготвя за война.

Като италианец, избрал армията за своя професия тези думи от римското ми наследство изиграха важна роля в моя живот. Философията е проста и неостаряваща. Дори като деца на детската площадка хулиганите никога не са се заяждали с тези, които очевидно са били готови да се бият. Вместо това те се насочваха към тези, които изглеждаха неспособни да се защитят.

Армиите са живели според този принцип много преди Вегеций да изрече известните си думи през IV век и въпреки това той остава еднакво валиден днес за съюзническите въоръжени сили тук, на централноевропейския театър.

Военната готовност като гарант за мира също беше общият принцип, поддържан от дузина уморени от война европейски и северноамерикански държави през 1949 г., когато подписаха Северноатлантическия договор, за да създадат НАТО. Подписалите разбраха, че мирът е равен на стабилност, а стабилността осигурява възможности за просперитет. Те разбраха, че единственият начин да гарантират както мир, така и просперитет на своите нации е непрекъснато и колективно да бъдат подготвени за война.

Думите „възпиране и, ако е необходимо, отбрана” са централни в речника на Организацията на Северноатлантическия пакт от началото на нейното съществуване.

Подробности четете в новия брой на в. „Българска армия”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани