Азербайджан призова днес Международния съд на ООН да нареди на Армения да му помогне за разминирането на райони, които преди това са били под неин контрол, и да спре да поставя взривни устройства, които пречат на азербайджански граждани да се върнат в бившите си домове, предаде Ройтерс.
Азербайджан поиска от съда в Хага да издаде спешно постановление по случай, който в момента се разглежда. Той по-конкретно настоява да бъде наредено на Армения да предостави информация за местоположението на мини, за да може да бъдат премахнати безопасно, както и да спре да поставя нови взривни устройства.
„Азербайджанци продължават да получават сериозни наранявания и да умират, тъй като Армения отказва да сподели информацията, която би могла да ги спаси“, заяви пред Международния съд азербайджанският заместник-министър на външните работи Елнур Мамадов.
На предишни изслушвания Армения отхвърли аналогични твърдения на Азербайджан като умишлени ходове. Тя също така каза, че вече е споделила карти за разминиране и е готова да предостави още такива, отбелязва Ройтерс.
В конкурентна жалба Армения поиска вчера от съда в Хага да нареди на Азербайджан да вдигне блокадата на Лачинския коридор в Нагорни Карабах. Това е единственият път, по който Армения може да доставя храна, гориво и медицински консумативи в контролираната от нея част от анклава.
Нагорни Карабах е международно признат за част от Азербайджан, но там живеят около 120 000 етнически арменци, посочва Ройтерс.
Лачинският коридор е блокиран от 12 декември, когато протестиращи, твърдящи, че са природозащитници, спряха трафика по него. Азербайджан отрича това да е блокада и казва, че активистите провеждат легитимен протест срещу незаконна минна дейност.
През октомври 2020 г. азербайджанската армия изтласка силите на етническите арменци от голяма част от територията във и около Нагорни Карабах, която беше под техен контрол от 90-те години на миналия век, преди с посредничеството на Русия да бъде договорено прекратяване на огъня. Следващата година Армения и Азербайджан заведоха конкурентни дела в Международния съд. Всяка от страните твърди, че другата е нарушила подписан и от двете договор на ООН против дискриминацията, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg