Българският военен и научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) пусна котва до антарктическия о. Ливингстън. Плавателният съд акостира по график и при добри атмосферни условия, съобщи БТА. „Радвам се, че преходът мина успешно, времето беше благосклонно към нас”, заяви капитан II ранг Николай Данаилов, командир на кораба „Св. св. Кирил и Методий”. „Когато се подхожда към океана и към морето с уважение, винаги резултатът е налице”, допълни той.
Първата група полярници – логистиците, бяха свалени успешно на брега на о. Ливингстън в Антарктида, след което започна разтоварна дейност на част от материалите за българската база „Св. Климент Охридски”, каза проф. Пимпирев, който часове по-рано отпразнува 70-ата си годишнина и беше поздравен с изпълнение на гайда, а екипажът на плавателния съд изписа с телата си числото 70.
Разтоварването става чрез крана на кораба, както и с лодки „Зодиак”. Помощ оказва и група испански полярници от съседната база „Хуан Карлос Първи”. Корабът ни акостира в Южния залив на о. Ливингстън. Това е събитие мечта за поколения антарктици. То стана възможно благодарение на усилията на Българския антарктически институт и на проф. Христо Пимпирев, както и на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” и адмирал Боян Медникаров.
Полярната ни мисия има амбициозни научни цели – строеж на лаборатория и проучвания на щетите от глобалното затопляне и замърсяването на планетата.
Подробности четете в новия брой на в. „Българска армия“