Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Провал на японската ракета H3 след изстрелване

[post-views]
[post-views]
Япония изстреля разузнавателен сателит, за да следи за изстрелването на севернокорейски ракети

Японската ракета от следващо поколение H3 се е саморазрушила след изстрелване, когато двигателят на втората степен очевидно е отказал, съобщи „Гардиън”.

Мисията е била да се изстреля сателит за наблюдение. Ракетата е обсъждана като възможен конкурент на Falcon 9 на SpaceX.

Това е вторият неуспех на H3 за японската космическа агенция Jaxa, след като при предишния опит през февруари ракетата не успя да напусне стартовата площадка.

Изстрелването във вторник от космическия център Танегашима в Югозападна Япония първоначално изглеждаше успешно, като ракетата се издигна и първата степен се отдели по план. Скоро след това обаче се появиха признаци за проблеми.

„Изглежда, че скоростта се понижава“, казаха дикторите на живото предаване на „Джакса“, след което командният център съобщи: „Запалването на двигателя на втората степен все още не е потвърдено, продължаваме да уточняваме ситуацията“.

След това пряката емисия бе прекъсната за кратко, като съобщението гласеше: „В момента проверяваме състоянието. Моля, изчакайте.“ Когато то бе подновено, командният център обяви, че е изпратил сигнал за самоунищожение на ракетата след отказ на двигателя. Нямаше непосредствено обяснение за повредата.

На борда на H3 се намираше ALOS-3 – сателит за наблюдение на земната повърхност за управление на бедствия, оборудван и с експериментален инфрачервен сензор за откриване на изстрелвания на балистични ракети от Северна Корея.

Задвижван от нов по-прост и евтин двигател, който включва 3D отпечатани части, H3 е предназначен да извежда в орбита правителствени и търговски спътници. Предназначен е също така да превозва доставки до Международната космическа станция.

Като част от задълбочаващото се сътрудничество на Япония със САЩ в областта на космическите изследвания, се предвижда в крайна сметка да превозва товари до лунната космическа станция Gateway, която НАСА планира да изгради като част от програмата си за изпращане на хора на Луната, включително японски астронавти.

Източник: БГНЕС

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани