Българският военен и научно-изследователски кораб „Св. СВ. Кирил и Методий“ отплава от Южния залив на о. Ливингстън. Той се отправи по обратния път към България в 01,30 ч. на 5 март местно време (06,30 часа българско време).

Навръх националния ни празник Трети март, ден преди края на 31-вата българска антарктическа експедиция, родните полярници завършиха строителството на временен преместваем обект за складиране и поддръжка на технически средства като част от базата „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън. Пренебрегвайки суровите метеорологични условия, строители, логистици и учени успяха да издигнат постройката, преди да отплават.

„В медицинско отношение стресови ситуации не е имало. Пациентите главно страдаха от мускулоскелетни заболявания и малки травми поради естеството на работата на кораба. Малкото екипаж наложи включването ми в голяма част от ежедневните дейности на кораба, тъй че особено много свободно време никой не е имал. В средата на пролива Дрейк имаше силно вълнение. Много от пасажерите на кораба имаха проблеми. В началото на плаването ни лекувах предимно респираторни инфекции до момента, в който всички преболедувахме. Вече тече обратно броене на дните.“ Това каза специално за вестник „Българска армия“ старши лейтенант д-р Петко Гинев от Клиниката по ортопедия и травматология на ВМА, който е корабният лекар на българския военен и научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421).

Подробности четете в новия брой на в. „Българска армия“