Александър Везенков класира Олимпиакос за плейофите в Евролигата

С решителен кош на Александър Везенков 6 секунди преди края на мача тимът на Олимпиакос победи Жалгирис със 74:72 точки като гост в Литва в 29-ия кръг на баскетболната Евролига за мъже и си гарантира участие в плейофите. Успехът бе трети пореден и общо 21-и за гръцкия гранд, който оглавява временното класиране. Съставът на Жалгирис заема девета позиция с актив от 15 победи и 14 загуби. Спортист номер 1 на България за 2022 година Александър Везенков бе най-полезен за Олимпиакос, завършвайки с 25 точки, 8 борби, 2 асистенции и 2 откраднати топки за 30 минути на терена. Националът не сгреши при деветте си стрелби за две точки и вкара две тройки от седем опита, достигайки коефициент на ефективност – 32, а освен това премина границата от 2000 отбелязани точки в турнира. От съотборниците му Шакил МакКисик добави 18 точки, 2 борби и 2 асистенции. Везенков реализира 9 от първите 15 точки за гостите в началния период, а на почивката Олимпиакос водеше с 40:34. И второто полувреме бе много оспорвано. Гръцкият тим се откъсна в резултата с 61:49 след 30 минути игра, но със серия от 20:8 домакините изравниха при 69:69 при оставащи три минути в мача. Жалгирис обърна до 72:70 в своя полза малко повече от минута преди края, но с точни наказателни удари на МакКисик Олимпиакос изравни. Победният кош за гостите бе дело именно на Александър Везенков от трудна позиция при оставащи 6 секунди. Роландс Шмитс бе най-резултатен за литовския отбор с 18 точки и 6 борби. В следващия кръг от Евролигата за Олимпакос предстои гостуване на Партизан в Белград на 24 март. Преди това Везенков и съотборниците му ще гостуват на Панатинайкос на 19 март, а два дни по-късно ще изиграят и отложения си мач като гости на Лаврио в гръцкото първенство.