Модернизираните Т-72 и италианските бронирани машини Centauro демонстрираха оперативна съвместимост на полигон „Ново село“

Ротно тактическо учение се проведе на Учебен полигон „Ново село“ при изключително тежки метеорологични условия, с които ни изненада тазгодишният март на финала си. Учението бе на тема „Настъпление на танкова рота без съприкосновение с противника“ с участие на три екипажа от италианската армия с бойни машини Centauro. От българска страна участваха десет модернизирани танка Т-72 и 57 военнослужещи от Първа танкова рота на 61-ви Механизиран батальон от Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС) в Сливен. В учението се включи и механизиран взвод от италианската армия с бойни машини Centauro. В рамките на два дни (от 27 до 29 март) военнослужещите изпълняваха задачи по заемане на район за съсредоточаване, след което – заемане на изходен район за настъпление, след това бе даден сигнал за настъпление на танковата рота съвместно с италианските военнослужещи.

„Съвместната подготовка дава възможност да се уеднаквят начинът и методът по организиране на самите учения както от българска, така и от италианска страна. Показахме на италианските колеги как организираме боя в пресечена местност, както и те от тяхна страна ни показаха тактическите си умения“, каза подполковник Евтим Максимов, командир на 61-ви танков батальон от ЦПС. „Мисля, че учението допринесе за нашите съвместни действия в бъдеще“, допълни той.
Първа рота на 61-ви танков батальон от ЦПС използва модернизирани танкове Т-72. Макар че учението не бе с бойни стрелби, танковете преминаха тестове миналата седмица, на които са се представили много добре, добави подполковник Максимов.
Нека припомним, че Българската армия модернизира 44 танка Т-72 в държавния военен завод „Терем“ в Търговище. В танковете бяха монтирани съвременни системи за управление на огъня, бойните действия и предупреждение при облъчване.

„Стъпките, през които преминахме в това учение, са заемане на изходен район, подготовка на въоръжението и техниката за бойно използване, като основните елементи, които съгласувахме с колегите италианци, са организация на боя и абсолютно всеки детайл от поставените задачи за настъпление и движение“, обясни старши лейтенант Стилиан Славчев, командир на Първа танкова рота от 61-ви Механизиран батальон. „Нямаше никакви проблеми с комуникацията, езиковата бариера не представлява трудност, всичко беше ясно и за двете страни“, каза още той.
И от българска, и от италианска страна военнослужещите бяха категорични, че тази подготовка е била полезна за тях.
„Моята задача е да докажа способностите ни за комуникация и взаимодействие с друга армия“, сподели офицерски кандидат Алберто Дуранте от италианския механизиран взвод и допълни: „Аз проверявам готовността на моя взвод да си сътрудничи с механизирани подразделения от друга армия, в случая – българската. Моята оценка за добрата комуникация с Българската армия, с която си партнираме от шест месеца, се базира на лично моя двумесечен опит –пристигнах на Ново село още на 29 януари“.

Самоходната артилерийска установка Centauro, с която участваха в учението италианските военнослужещи, е с формула 8х8. В купола е монтирано оръдие с калибър 120 мм, машината е предназначена за разузнаване, а при благоприятни условия – за унищожаване на противникови бронирани машини. Шасито е модифицирано от осемколесния бронетранспортьор Freccia, двигателят е дизелов – Iveco Vector 8V с мощност над 720 к.с. Дължината на корпуса е 7,4 м, широчината – 3,14 м, клиренсът – 0,4 м. В допълнение към оръдията Centauro-II разполага и с картечница с калибър 12,7 мм с дистанционно управление.
Многонационалната бойна група в България, която е част от подсилването на Източния фланг на НАТО, беше организирана от Съвместното оперативно командване и формирана на 1 март 2022 г. Нашата страна изпълнява ролята на рамкова държава и на страна домакин. В състава ѝ освен българско формирование от Сухопътните войски бе включена механизирана рота от Сухопътните войски на САЩ, военнослужещи от италианската бригада „Пинерело“, както и военни формирования от България, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора и Република Турция. На 4 март 2022 г. беше декларирано постигането на първоначални оперативни способности. От 17 октомври 2022 г. Италия пое ролята на рамкова държава, като България продължава да изпълнява ролята на страна домакин.