Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Сигурността и отбраната са тема на национална научна конференция

[post-views]
[post-views]
Сигурността и отбраната са тема на национална научна конференция
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Сигурността и отбраната са тема на национална научна конференция

Първа национална научна конференция с международно участие „Сигурност и отбрана“ се провежда в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София. Тя е в изпълнение на Националната научна програма  „Сигурност и отбрана“, одобрена с решение на правителството от 21 октомври 2021 г. Програмата, която е финансирана с 6 млн. лв., е с подкрепата на министерствата на образованието и науката, отбраната, вътрешните работи и другите структури от системата за национална сигурност. Не могат да не направят впечатление партньорите. Те са Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Центърът за изследване по национална сигурност и отбрана в БАН, УНСС, Военна академия „Георги С. Раковски“, Академията на МВР, ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“, НВУ „Васил Левски“ и ВВВУ „Георги Бенковски“. Реалното начало на изпълнение на програмата бе дадено на 19 май 2022 г., когато бе сключено споразумението между Министерството на образованието и науката и Института по отбрана, като водещ партньор и координатор на консорциума.

Предвижда се в рамките на програмата да бъдат проведени четири годишни научни конференции. На първата се докладват междинни резултати от досегашните изследвания. Представени са 70 доклада на над 90 автори от почти 20 образователни, научни и други институции.  Проф. д.ик.н. Стоян Денчев, председател на Съвета на настоятелството,  изказа специална благодарност на за подготовката на конференцията на генерал-майор от запаса проф. Евгени Манев, бригаден генерал от запаса доц. Пламен Богданов и главните асистенти д-р Стилияна Йорданова, д-р Ралица Йотова и Памела Делева.

Приветствието от името на президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев бе прочетено от неговия съветник по сигурност и отбрана Илия Милушев. В него се посочва, че програмата е замислена да създаде благоприятни условия за безопасно и сигурно развитие на страната и на отбранителния й потенциал с отчитане на днешната динамика. Още при откриването значимостта на конференцията беше подчертана и от вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. Аз, каза той, се надявам резултатите от програмата да помогнат за подобряване на нашата работа. Пленарният доклад на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов на тема „Предизвикателствата на текущата среда за сигурност и процесите в НАТО към готовността и развитието на въоръжените сили на Република България“ бе изнесен от неговия заместник генерал-лейтенант Цанко Стойков. Още в началото бе посочено, че „в резултат на нахлуването на Русия в Украйна мирът на Европейския континент беше нарушен и средата за сигурност драстично се влоши. Основният геополитически урок за страните членки на НАТО е, че мирът и стабилността в Европа не са даденост и инвестирането в отбраната е изключително важно“. По-нататък бяха разгледани и заплахите за сигурността за България и региона. Конфликтът показа значението и ролята на добре подготвени, мотивирани, окомплектовани и ресурсно осигурени формирования, които да са в състояние да реагират незабавно, още в началото на кризата, посочи генерал-лейтенант Стойков. Удовлетворение, че вече имаме национална програма, която засяга не само отбраната, но и вътрешната сигурност, обществения ред и защитата на населението, изрази в доклада си бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов.

Участниците бяха поздравени от заместник-министъра на образованието и науката д-р Албена Чавдарова и от  заместник-ректора по научната дейност и международното сътрудничество на университета проф. д-р Тереза Тренчева. Поздравителен адрес имаше и от министъра на отбраната Димитър Стоянов. Дискусионната част на конференцията започна още при откриването. Президентът Георги Първанов попита къде се намира България в тази много сложна геостратегическа среда и трябва ли винаги да бъдем в строя на  ястребите. Конференцията продължи в три секции „Сигурност и отбрана“, „Киберсигурност и киберотбрана“ и „Защита на населението и критичната инфраструктура“. Модератори бяха генерал-майор от запаса проф. Евгени Манев, полковник проф. Николай Стоянов и старши комисар доц. Иван Видолов. Докладите бяха публикувани в сборник и предоставени на участниците, след които имаше и чуждестранни военни аташета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани