Глобалните военни разходи са нараснали рекордно миналата година, сочи последният доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира. Войната в Украйна е подтикнала света да харчи повече за отбрана, като стойностите, достигнати през 2022 г. са най-високите в историята.
Военните разходи на света са нараснали с 3,7% в реално изражение през миналата година и са достигнали до 2,24 трилиона долара или 2,2 на сто от глобалния БВП, показва анализът на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI). За десетилетието от 2013 до 2022 г. увеличението е с 19 на сто, като за осма поредна година стойностите вървят във възходяща градация.
Руската инвазия в Украйна е двигателят на този ръст в отбранителните разходи, категорични са експертите на SIPRI и особено отчетливо това се забелязва в Европа, която с 13% нагоре достига измерения, невиждани от края на Студената война преди 3 десетилетия. Разбира се, по-голямата част от средствата са на сметката на Киев и Москва. С похарчени 44 млрд. долара Украйна бележи увеличение със 640% и достига 34 на сто от БВП, като съотношението се покачва десетократно само в рамките на година. Русия харчи близо 2 пъти повече в реално измерение, но ръстът е малко над 9 на сто или 4,1% от БВП. И ако през 2021 г. военният бюджет на украинците е бил едва 1/10 от руския, то след началото „специалната военна операция“ разликата бързо се стопява.
Войната на прага накара и други европейски държави да разширят военните си бюджети. Начело са Гърция, Литва и Полша, които харчат съответно 3,7; 2,5 и 2,4 на сто от БВП за отбрана, като Варшава дори се закани на изгради една от най-мощните армии на Стария континент и даде заявка до 2 години да има най-силната сухопътна армия в региона.
Любопитен е и случаят на Финландия. Най-новият член на НАТО бележи 36-процентно увеличение за последната година, което е най-високото за страната от 1962 г. насам и се дължи основно на закупуването на военно оборудване, в частност изтребители F-35.
България, сочи докладът на SIPRI, през миналата година е похарчила за отбрана близо 2,5 млрд. лева или над 1,3 млрд. долара, което се равнява на 1,51% от БВП и съставлява около 4 на сто от общите правителствени разходи.