След 29 години България отново има европейска шампионка по художествена гимнастика. Боряна Калейн спечели титлата в многобоя

Българска доминация в Баку! 29 години по-късно след Солун 1994 г. България има отново Европейска кралица при жени индивидуално в художествената гимнастика. Тя се казва Боряна Калейн. Другата ни представителка на шампионата в Баку Стилияна Николова спечели бронзовото отличие в многобоя. Втора след Калейн се нареди италианката София Рафаели, а трета стана Николова.

Българката Калейн изигра силно своите композиции и събра сбор от 131.000 точки. Стилияна Николова също се представи отлично и взе бронзовото отличие със 129.500 точки.

Последната европейска шампионка за България в многобоя при жени индивидуално бе Мария Петрова от Солун (Гърция) през 1994 година.

Миналата година на Евро 2022 в Тел Авив Боряна Калейн стана втора в многобоя, а Стилияна Николова – трета.

Състезанието беше изключително оспорвано и се реши в последната ротация и след изпълненията на Рафаели с топка и на Калейн с бухалки. Българката излезе последна на килима и с изключително силна игра заслужено спечели европейското злато.

Утре Стилияна Николова и Боряна Калейн ще играят на финалите на три от четирите уреда, а Ева Брезалиева ще спори за отличията на лента.

Европейското първенство продължава тази вечер с многобоя при ансамбли жени. България е във втората група от 19.50 часа. В края на днешния ден ще стане ясен и отборният шампион, а националния тим води в класирането преди изпълненията на ансамблите.

Страната ни е отборен шампион от Тел Авив 2022, а в многобоя при ансамблите за последно има европейска титла в Гьотеборг (Швеция) 1990 година.