Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Златните ръце на медицинската фамилия Калеви

[post-views]
Златните ръце на медицинската фамилия Калеви

Валерия ТОДОРОВА

Д-р Трифон Калев е началник на отделението по образна диагностика в МБАЛ – Сливен, към ВМАСофия.

Д-р Трифон Калев е началник на отделението по образна диагностика в МБАЛ – Сливен, към ВМА – София. Той е с 28-годишен лекарски стаж в сферата на образната диагностика – в страната и в чужбина.

Началникът на МБАЛ – Сливен, полковник д-р Илиян Комитов изтъква високия професионализъм на д-р Калев, за когото казва: „Изграден, завършен медик, прекрасен специалист, който притежава задълбочени медицински познания, има техническите компетентност и умения. От значение са вече натрупаният стаж, големият брой изследвания и консултирани пациенти, а също и придобитият опит зад граница. За да е обективна оценката, ще  посоча, че имаме доста положителни коментари от водещи лекари в страната, според които д-р Калев е признат специалист в своята област. Както често казваме, апаратът е важен, но също така е важно кой стои зад апарата. Ние се радваме на добра техника в отделение „Образна диагностика“ благодарение на ръководството на ВМА – София, а също и на това, че имаме специалист, който може да работи с нея. А и целият екип на МБАЛ – Сливен, е на много високо ниво, за което искрено съм благодарен“.

Не насила, не под диктат, не като зададена програма, а като естествен процес са се подредили нещата така, че категоричното призвание за Трифон Калев е лекарската професия. Интересното е, че и преобладаващото роднинско съсловие е все в тази сфера. Неговият баща, полковник д-р Ради Калев, е бил военен лекар в продължение на много години. Първо в Бояново – като военен лекар, и успоредно с това и като участъков лекар. Детските спомени на Трифон са за една определено военна атмосфера, наситена с  подготовки, учения, стрелби, които са преплетени със служебните задължения на баща му. Следват годините на баща му като военен лекар във Военна болница – Сливен, където завежда микробиологичната лаборатория, а също е бил и началник на ВХЕИ – Сливен. Заслугите на полковник д-р Ради Калев са безспорни, авторитетът – категоричен. „Много ценни неща ми е дал моят баща. Той беше разумен човек, който вземаше обмислени и правилни решения. Умееше да комуникира с околните. Обичан и ценен от хората.“, припомня си Трифон.

И съпругата на д-р Трифон Калев е лекар – д-р Даниела Калева, която е директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионална здравна инспекция – Сливен. Неговата сестра и сестрата на съпругата му също са лекари. Раден Калев, 25-годишният син на д-р Калев и на д-р Калева, сега е VI курс студент по медицина в Медицинска академия – София. По свое желание от три години и половина Раден работи в хирургията в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“. Макар първоначално баща му да е бил против, сега вижда ползата от решението на сина си. „Прави ми впечатление, че придобитите опит и умения му се отразяват много добре и това води до обогатяване на медицинската му култура“, споделя д-р Калев.

Как се вписва в това лекарско съсловие майката на Трифон Калев, която е учител? Явно доста в синхрон, защото не само преподава близкия до медицината предмет – биология, но освен това успешно подготвя  вече много поколения ученици, които са избрали да кандидатстват медицина. Към днешна дата също подготвя ученици, които ще кандидатстват медицина, и по аналогия – успехите им са сигурни.

Трифон Калев е роден на 18 април 1969 г. в Бояново. Точно това Бояново, в което по онова време присъствието на военнослужещи е най-характерната особеност. Завършил е езикова гимназия „Захарий Стоянов“ в Сливен. Висше образование е завършил във Висш медицински институт в Стара Загора, който сега е  „Тракийски университет“. На въпроса: Как се е насочил към образната диагностика? – той отговаря, че това е от онези неслучайни случайности.

Своята лекарска практика започва през 1995 г. в отделението по рентгенология в Окръжна болница „Д-р Иван Селимински“ – Сливен. Да попадне в отделението по рентгенология е като голямо откровение за него. Същината на работата, прекрасният колектив, специализираната литература по образна диагностика – всичко това по естествен път провокира желанието му да специализира точно образна диагностика. Придобива специалност в  Медицински университет – Варна. И тук е второто голямо откровение за него.

„Във Военна болница – Сливен, започва работа през 2007 г. вече като доказан специалист. През 2012 г. заминава за Великобритания и остава там в продължение на осем години, работейки по специалността си като консултант в четири болници в градовете Лондон, Бирмингам, Уърдинг и Йоувил.

Срещата му като лекар с COVID-19 е от два периода – първо във Великобритания и после, работейки във Военна болница – Сливен. Прави сравнение и вижда: „Навременните и по-стриктните мерки в България имаха положителна роля и не се стигна до такова широко разпространение като в други европейски държави. Но като цяло COVID-19  бе сериозно изпитание за всички“, споделя медикът.

Сред отличията, които е получил д-р Калев за своята работа, са Почетната значка на гр. Сливен, а също и ценната предметна награда от името на министър на отбраната – нож за 8-мм пушка „Манлихер“ по случай 131-вата годишнина от създаване на Военномедицинска академия. А една специална награда, която е и най-добрата реклама за един лекар, са положителните отзиви от страна на пациентите. Защото между лекар и пациент има една логична свързаност и логична взаимна необходимост.

Добър и в работата, и в риболова

Началникът на отделението по образна диагностика в МБАЛ – Сливен, към ВМА – София, д-р Трифон Калев е отличен специалист и в професията, и в риболова. Тази страст тръгва още от детските години, когато гостува в с. Лопян при своите баба и дядо по майчина линия. „Реката минаваше до самата ограда на  къщата. С обикновена рибарска пръчка от дрян, вързана на нея корда – и вече си рибар, а бистрите води на реката – пълни с пъстърва и мряна. Първата ми хубава въдица е подарък от чичо ми. И така през годините, та досега. Риболовът е като цяла идеология, част от която са клубовете, колегите, разбиранията, обменът на информация. А като част от спорта е – хвани и пусни рибата“. Емоцията, която носи въдичарският прът, е специфична. Тя има своите нюанси през различните сезони, свързана е с необходимостта от сливане с природата, умение за естествена релаксация, чувство за хумор и широта на възприятията. През последните години се е насочил към риболов на изкуствена муха. Като допълнение на това хоби постепенно се прибавя и умението сам да изработва изкуствената примамка – различните видове мухи. Така „мухарският риболов“ се превръща в още по-пълно и интересно занимание. А и според стари исторически документи предисторията на изкуствената муха може да бъде открита при славяните, които са използвали като примамка малък червен конец.

С удоволствие отделя време за книги. Споделя, че харесва да се занимава и с фотография, което по същество има допирни точки с професията му – образна диагностика. Казва, че обича да слуша музика. Не само един стил, въпросът е на него да му харесва, като диапазонът е доста широк.

Всичко това е част от житейската периферия на една сериозна професионална отдаденост – лекар и специалист по образна диагностика.

Най-ново

Единична публикация

Избрани