
Украинската армия напредва на югоизточния фронт, твърди военното командване на страната, докато президентът на страната Володимир Зеленски заяви, че силите на Киев държат инициативата. Съобщения за боеве идват и от района на Бахмут.
Според новата оценка на украинската армия за ситуацията на цялата фронтова линия от началото на контранастъплението силите на Киев са си върнали 169 квадратни километра на юг и 24 квадратни километра около град Бахмут.
Независимо, че градът беше превзет от наемниците на Вагнер през май, районът около него продължава да е под контролна на украинската армия и изглежда инициативата е в нейни ръце.
В „Телеграм“ украинският заместник министър на отбраната Хана Маляр написа, че докато окупаторите се защитават в Бахмут, украинската армия постига определен напредък на южния фланг. Руски блогъри също съобщават за тежки боеве, като през уикенда чеченският лидер Размам Кадиров съобщи, че в района е разположена една от неговите военни части.
Освен при Бахмут настъплението на украинската армия продължава и на южния фронт, където по думите на Хана Маляр, силите на Киев консолидират териториалните си придобивки.
Подобна е оценката на базирания в САЩ Институт за изследване на войната, според която украинската армия провежда настъпателни операции в най-малко три посоки.
Според руското министерство на отбраната активни военни действия се водят и в района на Запорожка област, като руски блогъри твърдят, че мобилни украински ударни групи, унищожават руските тилови позиции, складове и ключова инфраструктура.