Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Проектът за съвместното закупуване на боеприпаси ще се реализира за 8 години

[post-views]
[post-views]
Тодор Тагарев: Говорихме за ускореното изграждане на регионален хъб за ремонт на машините „Страйкър“
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Предвид ситуацията в Украйна на този етап фокусът е поставен на приоритетно сключване на рамкови договори (споразумения) за придобиване на 155 мм боеприпаси, казва министърът на отбраната Тодор Тагарев.

Миналата седмица правителството одобри проект на споразумение за проект „Съвместно възлагане на поръчки за боеприпаси“ между 29 държави, включително и Република България, както и с Европейската агенция по отбрана.

Наличието на боеприпаси, както и свързаните с тях запаси, се признават от държавите членки на Европейския съюз като критичен оперативен дефицит, пояснява министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на правителственото заседание. Това, уточнява той, се отразява на готовността на въоръжените сили на държавите членки и на способността им да изпълняват своите мисии. Прогнозира се, че съвместното закупуване на боеприпаси може да доведе до значителни икономии на разходи. Очаква се да се подобрят сигурността на веригите за доставки, оптимизирането на срока за доставка и улесняването на по-доброто и по-ефективно управление на запасите.

Проектът се отнася до различните видове боеприпаси, включително техните компоненти, като например боеприпаси за танкове, артилерия, минохвъргачки, автоматични оръдия, малки оръжия, противотанкови боеприпаси, посочва министър Тагарев. Той ще се реализира като категория „Б“ в рамките на Европейската агенция по отбрана и ще бъде с продължителност най-малко 8 години. В неговите рамки е предвидено сключването на отделни конкретни рамкови договори (споразумения) за придобиването на 6 категории боеприпаси: танкови боеприпаси – 120 мм; боеприпаси за голямокалибрени артилерийски системи – 155 мм; боеприпаси за минохвъргачки – три различни калибъра; боеприпаси за автоматични оръжейни системи – четири различни калибъра; малокалибрени боеприпаси – пет различни калибъра и противотанкови боеприпаси.

Предвид ситуацията в Украйна на този етап фокусът е поставен на приоритетно сключване на рамкови договори (споразумения) за придобиване на 155 мм боеприпаси. Рамковите договори за останалите 5 категории ще се подготвят и стартират до края на 2023 година или в началото на 2024 година.

Предимствата за участие в подобни проекти, казва министърът, за съвместни поръчки в рамките на Европейската агенция по отбрана включват потенциалното намаляване на цената на доставка поради окрупняване на поръчваните количества и реализирани икономии от мащаба, възможност за освобождаване на доставките от ДДС, както и евентуално покриване на част от разходите от бъдещия инструмент на Европейската комисия, наречен „Акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки“. Смята се, че включването и прилагането на подход за хармонизирани и съвместни поръчки ще елиминира евентуалната конкуренция между държавите като заявители и потребители на тези отбранителни способности и ще осигури ясен хоризонт пред европейската отбранителна индустрия за планиране и инвестиции за разширяване на съществуващите и създаване на нови производствени капацитети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани