Гордост за България: Нургюл Салимова стана втора на Световната купа по шах в Баку

Нургюл Салимова завърши на второ място на Световната купа по шахмат за жени
Нургюл Салимова / снимка: FIDE

Българката Нургюл Салимова загуби драматично втората партия от тайбрека срещу третата в света рускиня Александра Горячкина, а с това остана на второ място на световната купа в Баку. Финалът между българската шахматистка и световната номер 3 започна още в събота, когато двете си стиснаха ръцете за реми. Ден по-късно двете шахматистки отново не успяха да излъчат победител, стигайки до ново реми. Така се стигна до резултат 1:1 и влизане в тайбрек по ускорен шах и евентуална „блиц“ партия, която да определи победителя. Във втората партия по ускорен шах се разигра каталонско начало. Играещата с белите фигури Горячкина успя да вземе преимущество на 25-ия ход. Салимова се бори с всички сили и дори се доближи до позиция за ново реми и продължаване на битката. С останалото нищожно време за реакция и предвид истинския маратон, в който българката участва в Баку, за да стигне приказката й до финала, Селимова допусна техническа грешка на 89-ия ход, а съперничката й се възползва. Партията приключи на 105-ия ход и така Горячкина, която играе под неутрален флаг заради санкциите от войната в Украйна взе световната купа след 2,5:1,5 точки. Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) определи представянето на българската шахматистка като „впечатляващо“. Салимова достигна до финала след три изтощителни седмици в Баку, в които постигна шест победи. Отстрани Чарлийз ван Зийл (РЮА), Оливия Кьолбаса (Полша), Мари Ан Гомес (Индия), Медина Варда Аулия (Индонезия), Полина Шувалова (Русия) и Анна Музичук (Украйна). В Баку българката завърши втора от общо 78 шахматистки. Класирането за финала ѝ осигури участие в Турнира за кандидатките за световната титла в Торонто през 2024 година.