Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Износът на американско военно оборудване се е увеличил с 50% през 2023 г.

[post-views]
Износът на американско военно оборудване се е увеличил с 50% през 2023 г.

Износът на военно оборудване от САЩ се е увеличил с 50% през 2023 г. до 81 млрд. долара след рязкото нарастване на търсенето, след нахлуването на Русия в Украйна, съобщи „Политико“.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън работи за забавяне на продажбите на руски оръжия в чужбина като част от усилията за изолиране на Москва и отслабване на нейните сили срещу Украйна.

В продължение на десетилетия Русия е вторият най-голям износител на оръжие в света след САЩ. Сега обаче ролята ѝ е затруднена с войната в Украйна, която поглъща индустриалния ѝ капацитет за производство.

Продажбите се осъществяват в момент, когато войната в Украйна продължава, което поражда опасения относно потенциала на Москва да се насочи към други държави.

Администрацията на Байдън се стреми да използва момента в Европа и Азия, за да откаже страните от вноса на руски оръжия и да увеличи вътрешното производство на отбранителни продукти.

„Руската отбранителна индустрия се провали и продължава да се проваля“, заяви в интервю Мира Резник, която оглавява Службата за регионална сигурност и трансфер на оръжия към Държавния департамент.

Репресиите на Русия на пазара на оръжия са част от по-широки усилия за изолиране на Москва и нейния производствен капацитет, за да се отслабят масираните ѝ сили срещу Украйна.

„Виждаме, че поради това, че руската отбранителна индустрия е лишена от ресурсите, които идват от износа, тя допринася за руския стратегически провал на бойното поле“, съобщи Резник.

Представители на администрацията от години твърдят, че засегнатата от руските санкции отбранителна индустрия, създава огромна възможност за американските и западните отбранителни фирми да отнемат пазарния дял на Москва.

Продажбата на стойност 81 млрд. долара с посредничеството на американското правителство представлява увеличение с 56%, от 52 млрд. долара през фискалната 2022 г.

Преките търговски продажби между държавите и самите отбранителни фирми, които обикновено са по-непрозрачни, възлизат на 157,5 млрд. долара за фискалната 2023 г., което е малко повече от 153,6 млрд. долара през фискалната 2022 г.

В условията на руско-украинската война на границата си, Полша е отговорна за някои от най-големите поръчки, постъпващи в Държавния департамент.

Варшава сключи сделка на стойност 12 млрд. долара за хеликоптери AH-64E Apache, сделка на стойност 10 млрд. долара. Друга сделка на стойност 4 млрд. долара за системите за управление на интегрираното командване за противовъздушна и противоракетна отбрана. И трета такава на стойност 3,75 млрд. долара за основните бойни танкове M1A1 Abrams.

От друга страна, Чехия сключи сделка за самолети и боеприпаси F-35 на стойност 5,6 млрд. долара. България поръча машини Stryker на стойност 1,5 млрд. долара. Норвегия пък ще закупи пакет многоцелеви хеликоптери MH-60R на стойност 1 млрд. долара.

Същевременно Германия се съгласи на поръчка за хеликоптери CH-47F Chinook на стойност 8,5 млрд. долара и поръчка за усъвършенствани ракети със среден обсег AIM-120C-8 на стойност 3 млрд. долара.

Източник: bgnes

Най-ново

Единична публикация

Избрани