Катар спечели за втори пореден път Купата на Азия, хеттрик от дузпи на Афиф помогнаха на победителите

Катар спечели за втори път турнира за Купата на Азия, след като на финала победи с 3:1 Йордания. Катарците този път бяха домакини на турнира, но в мача за титлата получиха три дузпи, за да се справят с изненадващия финалист Йордания. Тогава на финала катарците победиха Япония с 3:1 на стадиона в Абу Даби (ОАЕ). И трите наказателни удара бяха реализирани от звездата на тима Акрам Афиф, който събра 8 попадения и се превърна в голмайстор на първенството. За първи път в историята на турнира футболист записва хеттрик във финал. Съдията Ма Нин от Китай също влиза в историята с три дузпи в мача за титлата. Първата дузпа беше в 22-ата минута, когато Али Олуан от Йордания направи нарушение в наказателното поле. Реферът от Китай даде дузпата, но беше привикан на он-фийлд ревю (преглед на монитора край терена), за да види дали решението му е правилно. Афиф застана зад топката и я изпрати в долния ляв ъгъл и покрай Язид Абу Лайла. След попадението тимът на Йордания, който показа по време на целия турнир огромно израстване, демонстрира добър контрол върху топката, но чистите положения ги нямаше. Дори звездата им Муса Ал-Тамари, който играе за Монпелие, не успя да се справи със защитата на катарците и усилията му бяха неутрализирани. Чак в последната 5-а минута на добавеното време пак той проби с топката в крака към вратата и дръпна спусъка отблизо, но вратарят Еса Баршам предугади намерението му и направи невероятно спасяване. В 67-ата минута добрата игра на Йордания беше възнаградена с гол. Язан Ал Наймат достигна до перфектно центриране, след като защитниците не успяха да изчистят, и изстреля топката в левия ъгъл за 1:1. Четири минути по-късно тимът на Катар получи нова дузпа, като първоначално съдията Ма Нин не реагира на падането на Али Аломоез. Но неговите съотборници се развикаха, което стана причина съдията пак да гледа край терена и след това да отсъди нова дузпа. Афиф пак стреля долу в ляво, топката мина покрай ръката на вратаря Абу Лайла, но влезе в мрежата. В последните 10-15 минути от редовното време и още 15 от допълнителното съставът на Йордания опита да пренесе играта пред вратата на домакините. Но вместо това при едно изпълнение на ъглов удар стана контраатака, от която Афиф излезе сам срещу вратаря и беше съборен. Първоначално реферът Ма Нин отсъди засада, но хората от системата ВАР му подсказаха, че няма и трябва да види дали не се налага да отсъди трета дузпа. След три минути преглеждане, третият 11-метров удар беше факт и Афиф го вкара в 95-ата минута. Накрая йорданците опитаха да стигнат поне до втори гол, но изпуснаха една добра ситуация чрез резервата Махмуд Амас Хамад.