Kот д’Ивоар е новият шампион на Африка по футбол след победа над Нигерия на финала

Kот д'Ивоар е новият шампион на Африка по футбол след победа над Нигерия на финала
Снимка: bnr
, Архив

Домакините от Кот д’Ивоар спечелиха Купата на Африка след победа с 2:1 над Нигерия на финала след обрат. Нигерийците откриха резултата чрез защитника Уилям Трост-Еконг преди почивката, но през второто полувреме „слоновете“ обърнаха мача с голове на Франк Кесие в 62-ата минута и на Себастиен Алер в 81-ата. Въпреки загубата с 0:4 от Екваториална Гвинея в груповата фаза, уволнението на мениджъра Жан-Луи Гасе по средата на турнира и замяната му с асистента Емерс Фае, последвало преодоляване на Сенегал след дузпи на осминафинала, домакините успяха да се поздравят с крайната победа. Но не само това – Кот д’Ивоар стигна до изравнителен гол в продълженията срещу Мали преди да обърне в продълженията вече в момент, когато умората беше видима. Така тимът на домакините стигна до трофея в Купата на Африканските нации след може би най-впечатляващата серия от футболни подвизи. Себастиан Алер беше героят, когато Кот д’Ивоар вече поведе с 2:1, което вече предполагаше и третата титла на страната от Купата на африканските нации. Предишните им титли са от 1992-а и от 2015-а година. Алер се разписа от воле девет минути преди края на мача, засичайки подаване на Симон Адингра, който асистира и за попадението на Кесие. С подкрепата на публиката не беше изненада за домакините да поемат контрола над играта от първия съдийски сигнал, докато Нигерия избра контраатаки. Кот д’Ивоар започна ярко и създаде по-добрите положения през първото полувреме, като Макс Градел и Симон Адингра бяха близо да отбележат откриваощ попадение. Но с първия си удар по посока на вратата нигерийците отктриха, когато Трост Еконг надскоми бранител на оранжевите и вкара третия си гол в турнира. Суперорлите влязоха във финала непобедени в предишните си 22 мача, но трябваше да се предадат пред бързите атаки на домакините и най-вече на 22-годишното крило Адингра, който се върна тази година в Брайтън след наем в белгийския Унион Сен Жилоаз. В мача за третото място Южна Африка победи с 6:5 след изпълнение на дузпи и 0:0 в редовното време и продълженията ДР Конго.