България завърши на второ място в отборното класиране по медали на ЕП в София

Карлос Насар спечели европейската титла по вдигане на тежести в категория до 89 килограма със световен рекорд

Националният отбор на България завърши на второ място в класирането по медали на европейското първенство по вдигане на тежести в София. Тимът, воден от олимпийския шампион от Барселона 1992 Иван Иванов, приключи надпреварата на Стария континент с четири титли, два сребърни медала и един бронзов. Това постижение бе подобрено само от отбора на Армения, който също излъчи четирима шампиони, но успя да добави още три сребърни и три бронзови медала. Третото място в тази класация се поделя от Италия и Украйна с по две титли и два сребърни медала, а две титли взе и Румъния. Шампиони в София имат още Турция, Полша, Норвегия, Азербайджан, Великобритания и индивидуалните неутрални атлети, представляващи Беларус. Медалисти пък излъчиха Грузия, Молдова, Албания, Франция, Израел, Германия, Финландия, Ирландия, Латвия и Испания. В малкото класиране по медали, което включва и отличията в отделните движения, Армения отново е на първо място с 11 златни, седем сребърни и осем бронзови медала. И тук втората позиция е за България с 11 златни, четири сребърни и четири бронзови медала. На трета позиция е Италия с шест златни, пет сребърни и два бронзови медала. Само в класирането по точки България е на първо място при мъжете с 696 точки, следвана от Армения с 669 и Турция с 628. При жените първенец по точки е Украйна с 654 точки, пред Турция с 535 и Румъния с 485. България е на шесто място с 344 точки. Шампионът в категория до 89 килограма Карлос Насар постигна най-силното постижение на европейското първенство по вдигане на тежести, след като резултатите на всички участници на шампионата в София бяха приравнени чрез системата „Роби“. Българинът спечели титлата пред пълните трибуни на „Арена София“ с резултат от 391 килограма в двубоя, който бе само с пет по-слаб от световния рекорд на китаеца Ли Даин. Втори в класацията е белорусинът Яухени Циханцов. Трети е Самвел Гаспарян от Армения. В десетката е и още един българин – Божидар Андреев, който спечели златния медал в категория до 73 килограма. Андреев се нареди на шесто място сред всички тежкоатлети. От българките най-добър резултат по сравнителната таблица е дала Галя Шатова в категория до 64 килограма. Шатова е на 34-то място в общото подреждане.