Националният тим на България загуби от Швеция като гост в първия си мач от квалификациите за Евробаскет 2025

Снимка: БФБаскетбол

Националният отбор на България по баскетбол за мъже претърпя поражение от Швеция със 70:84 точки като гост в Гьотеборг в първи мач от група D на квалификациите за Европейското първенство през 2025 година. Националите отстъпиха в борбата под коша (38-42) и в успеваемостта при стрелбата, а и направиха двойно повече грешки от шведите (13-6). Домакините от Швеция поеха инициативата в началото и водеха през цялата първа част, която приключиха с аванс от 7 точки – 29:22. Националите останаха догонващи в резултата, като до почивката шведите дръпнаха и след 20 минути игра България изоставаше с 43:50. Домакините запазиха преднината си и след паузата, като третия период, приключи с изоставане от 55:62 за българите. И в последната четвърт националите не успяваха да се противопоставят достатъчно ефективно на баскетболистите на Швеция, които в края затвориха мача с най-голямата си преднина в двубоя от 14 точки, фиксирани след точна стрелба от далечна дистанция на Дензел Андерсон. Американецът с български паспорт Коди Милър-Макинтайър отбеляза 21 точки, , а 18 точки и 8 борби добави Христо Захариев. Павлин Иванов завърши с 10 точки. Дебют за мъжкия национален тим направи Константин Тошков, а в игра не се появи единствено Георги Боянов. В следващия си мач от евроквалификациите националите посрещат Германия в първото си домакинство в неделя (25 февруари) от 17:00 часа в „Арена Ботевград“.