Барселона отстрани Наполи, Арсенал надви Порто след дузпи, за да се класира за четвъртфиналите в Шампионската лига

Борусия Дортмунд взе аванс пред Пари Сен Жермен преди реванша в Шампионската лига

Отборът на Барселона победи Наполи с 3:1 като домакин в реванша от осминафиналите в Шампионската лига и с общ резултат 4:2 се класира за четвъртфиналите в надпреварата за първи път от 2020 година насам. Наполи отпадна от турнира. Попаденията за домакините реализираха Фермин Лопес, Жоао Кансело и Роберт Левандовски, докато за гостите от Неапол се разписа Амир Рахмани. Барселона поведе в 15-ата минута, когато Фермин Лопес се разписа за 1:0, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на противника след подаване от Рафиня. Каталунците увеличиха аванса си само две минути по-късно, когато Рафиня удари греда, а при добавката Жоао Кансело бе точен за 2:0. Наполи намали изоставането си в 30-ата минута. Косовският национал Амир Рахмани завърши прецизно добра атака за гостите за 1:2 след асистенция на Матео Политано. Илкай Гюндоган пропусна нов шанс за каталунците в 73-ата минута, последва пропуск и на Роберт Левандовски за домакините, както и на Йеспер Линдстрьом за Наполи в 80-ата минута, но в 83-ата опитният Левандовски завърши страхотна отборна акция на Барселона и оформи крайното 3:1.

В другия реванш от осминафиналите Арсенал и Порто трябваше да излъчат крайния победител в Лондон след изпълнение на дузпи. Лидерът в английската Висша лига елиминира Порто след 1:0 в редовното време и 4:2 при дузпите. „Артилеристите“ водеха с 1:0 в края на редовното време и заради успеха на Порто също с 1:0 в първия мач се стигна до продължения. В тях ново попадение нямаше и последваха дузпи, след които Арсенал се класира за четвъртфиналите в Шампионската лига за първи път от сезон 2009/2010. Натискът на лондончани даде резултат в 41-ата минута. Белгиецът Леандро Тросар получи чудесно топката от Мартин Йодегор и не сгреши за 1:0 в полза на Арсенал. В средата на второто полувреме Йодегор прати топката в мрежата на Порто, но голът не бе зачетен заради нарушение на Кай Хаверц срещу Пепе. Двата състава действаха предпазливо в продълженията, а в 101-ата минута Мехди Тареми отправи силен удар, но бе неточен, за да се стигне до дузпи. Мартин Йодегор, Кай Хаверц, Букайо Сака и Деклан Райс бяха точни за Арсенал. Пепе и Марко Груич се разписаха за гостите от Португалия, но двама бразилци – Вендел и Галено сгрешиха от бялата точка за Порто.