Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Румъния откри център за поддръжка на артилерийските системи HIMARS

[post-views]
Румъния откри център за поддръжка на артилерийските системи HIMARS

След като през 2021 г. Румъния стана първата страна от Източна Европа, която се сдоби с ракетна система за залпов огън с голям обсег ХАЙМАРС (HIMARS), изпреварвайки държави като Полша и Литва, днес страната откри и център за поддръжка на американските ракетни системи – поредна стъпка в сътрудничеството между компанията Аеростар Бакъу (Aerostar Bacau) – една от водещите компании в румънската отбранителна индустрия, и американския гигант Локхийд Мартин (Lockheed Martin).

Министърът на отбраната Анджел Тълвар, който присъства на церемонията по откриването на Националния център за поддръжка на системите HIMARS в рамките на компанията Аеростар, заяви, че Румъния ще си осигури „стратегическо предимство“ чрез обезпечаването на поддръжката на собствените си ракетни системи HIMARS в страната, предаде Аджерпрес.

Резултат от сътрудничеството между компаниите Локхийд Мартин и Аеростар, центърът в североизточния град Бакъу ще осигурява техническа поддръжка за системите HIMARS, които Румъния купи от правителството на САЩ, се посочва в съобщение на министерството на отбраната.

Министър Тълвар оцени създаването на този център като „изключително постижение“ на сътрудничеството между румънската компания Аеростар и американската Локхийд Мартин, чрез което Румъния влиза в глобалната мрежа на съоръженията за поддръжка и логистична подкрепа за едни от най-модерните артилерийски системи в момента.

„Освен стратегическото предимство в Румъния да има – в настоящия контекст на сигурността – обезпечено решение за поддръжката на собствените й системи HIMARS, създаването на този център дава възможност и страните от региона, чиито армии са снабдени с такива системи, да изпращат техниката си за поддръжка и ремонт тук, в Бакъу, където ще се възползват от експертизата на най-добрите специалисти в региона“, посочи още Тълвар.

Той изтъкна и ролята на новосъздадения център за икономиката и работните места в тази част на Румъния.

„Откритият днес център за поддръжка на HIMARS ще има отражение и върху икономическото развитие на зоната – не по-малко от 2000 жители на Бакъу ще работят тук на висококвалифицирани постове чрез участието на една от най-важните компания от националната индустрия – Аеростар Бакъу“, подчерта министърът.

Специализираното издание „DefenseRomania“ определя събитието като „исторически момент за отбранителната индустрия в Румъния“ и отбелязва, че това ще бъде първият център от този тип в Европа и в него ще бъдат ремонтирани системи HIMARS и на съседни страни, включително Украйна.

Аеростар АД в партньорство с Локхийд Мартин откри днес първия лицензиран център за поддръжка на HIMARS в Европа. Този нов център укрепва съществуващите връзки между глобалната отбранителна компания Локхийд Мартин и румънската Аеростар, които вече си сътрудничат в подобни дейности за поддръжка за флотите от хеликоптери Black Hawk и самолети F-16 на Румъния, посочва още изданието.

Румъния ще може да поправя сама системите си HIMARS, както и тези на Украйна и други страни от региона, пише по повод на откриването на центъра новинарският сайт Хотнюз.

Според съобщение на Локхийд Мартин центърът за поддръжка на HIMARS ще допринесе за създаването и запазването на работните места в Румъния и ще осигури по-добра наличност и по-ниски оперативни разходи за сухопътните сили а Румъния.

„Ние в Локхйид Мартин сме горди с дълготрайното си стратегическо партньорство с Румъния, което включва значими сътрудничества, които стимулират иновациите и устойчивостта, за да бъде подобрена индустриалната база на отбраната в Румъния“, се посочва в съобщението на американската компания,  цитирано от „DefenseRomania“.

Румъния купи в рамките на програмата за въоръжаване с ракетни системи с голям обсег три системи HIMARS, произведени от компанията Локхийд Мартин, на базата на договор, сключен през 2019 г. Първите две бяха получени през 2021 г. и 2023 г., а третата предстои да бъде доставена тази година, напомня Аджерпрес.

С оглед на осигуряването на цялостната поддръжка на тези системи на национална територия министерството на отбраната поиска от министерството на икономиката провеждане на процедура за определяне на изпълнител, който да създаде такъв център. В резултат на процедурата беше избрана компанията Аеростар Бакъу.

Румънската армия ще притежава 54 многозарядни пускови установки за залпов огън HIMARS, които придобиха истинска слава, след като бяха доставени на украинците и се превърнаха в „първа цигулка“ на успешната контраофанзива срещу руснаците през лятото и есента на 2022 г., отбелязва „DefenseRomania“. Според изданието договорът на Румъния за системите HIMARS възлиза на около 1,5 милиарда долара.

Изданието напомня още, че в края на миналата година Дерко (Derco), компания от групата Локхийд Мартин, сключи договор с Аеростар АД за ремонт на колесниците, колелата и спирачките на флота от самолети F-16 на румънските военновъздушни сили, а също така в базираната в Бакъу компания ще се извърши и модернизацията на купените от Румъния военни самолети до по-висок стандарт.

В момента румънските военновъздушни сили разполагат с 20 самолета F-16, купени на старо от Португалия (17) и Норвегия (3), като предстои да получат още 29 от Норвегия.

„Локхийд Мартин стои до Румъния вече над 25 години и днес е стратегически партньор за националната отбрана, индустрията и академичната среда. Компанията е ангажирана в партньорство с Румъния чрез различни програми за отбрана и сигурност, включително за военни самолети, противоракетна отбрана, системи за прецизен огън, радари и обучение на пилоти“, се отбелязва в съобщението на американската компания.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани