Южна Корея представи днес най-мощната си балистична ракета, както и други оръжия, които може да бъдат използвани срещу Северна Корея, на церемония по случай Деня на въоръжените сили. Президентът Юн Сук-йол предупреди, че режимът в Пхенян ще се срине, ако се опита да използва ядрено оръжие, предаде Асошиейтед прес.
Южнокорейските демонстрации на оръжия и предупреждението срещу Корейската народнодемократична република (КНДР) дойдоха, след като Северът повиши наскоро напрежението, разкривайки съоръжение за обогатяване на уран и тествайки балистични и нови крилати ракети на фона на наближаващите президентски избори в САЩ на 5 ноември.
„Ако Северна Корея се опита да използва ядрени оръжия, тя ще се изправи пред решителния и съкрушителен отговор на нашите военни и на съюза Южна Корея – САЩ“, заяви президентът Юн Сук-йол пред хиляди войници, събрали се на военното летище край столицата Сеул. „Този ден ще бъде краят на севернокорейския режим“, добави той.
„Севернокорейският режим трябва да се откаже от заблудата, че ядрените оръжия ще го защитят“, категоричен бе Юн.
На церемонията южнокорейските въоръжени сили представиха около 340 военни съоръжения и оръжейни системи. Сред тях беше и най-мощната балистична ракета „Хюнму-5“, която според наблюдатели е способна да носи около 8 тона конвенционална бойна глава и може да проникне дълбоко под земната повърхност и да унищожи подземни бункери на територията на Северна Корея. Сеул показва тази ракети за първи път, отбелязва АП.
На церемонията прелетя американски свръхзвуков стратегически тежък бомбардировач Б-1Б „Лансър“ (Lancer), с което военновъздушните сили на САЩ демонстрираха ангажимента си в областта на сигурността към азиатския си съюзник. Военновъздушните сили на Южна Корея също показаха някои от най-модерните си изтребители.
По-късно през деня по улиците на Сеул ще има военен парад като част от усилията за повишаване на бойния дух на армията и демонстриране на възпиращите способности срещу потенциална севернокорейска агресия, посочва АП.
Днес започна да функционира южнокорейското стратегическо командване, което интегрира конвенционалните способности на Република Корея с ядреното въоръжение на САЩ. Самата Южна Корея не разполага с ядрени оръжия.
При встъпването си в длъжност през 2022 г. консерваторът Юн постави в центъра на политиката си в областта на сигурността укрепването на военния съюз със САЩ и подобряването на тристранното сътрудничество в сферата на сигурността между Сеул, Вашингтон и Токио, за да се справи с развиващата се ядрена програма на Пхенян. През последните години Северна Корея извърши няколко провокативни ракетни изпитания и заплаши да използва превантивно ядрени оръжия при потенциални конфликти с Южна Корея и Съединените щати, отбелязва АП.
В началото на миналия месец безпокойството около ядрената програма на Северна Корея се засили още повече, след като властите в Пхенян публикуваха снимки на секретно съоръжение за обогатяване на уран. Това бе и първото разкриване на съоръжение за обогатяване на уран от страна на КНДР от 2010 г., когато Северът показа подобно съоръжение в Центъра за ядрени изследвания „Йонбьон“ на гостуващи американски учени.
Представители на южнокорейските власти твърдят, че КНДР вероятно ще се опита да повиши допълнително напрежението с провокативни оръжейни тестове преди изборите в САЩ, за да подобри позицията си в бъдещата дипломация с новото американско правителство. Експертите казват, че Северна Корея вероятно смята, че разширяването на ядрения арсенал ще ѝ помогне да спечели по-големи отстъпки от страна на САЩ, като например облекчаване на санкциите, отбелязва АП.
По-рано днес заместник-министърът на отбраната на Северна Корея Ким Канг-ир упрекна САЩ за временното разполагане на военни средства в Южна Корея и обеща силен отговор. Той се позова на неотдавнашното разполагане на американска ядрена подводница от клас „Вирджиния“ на пристанището в град Пусан, както и прелитането по-рано днес на американски бомбардировач Б-1Б „Лансър“ над Сеул.
Ким заплаши, че ще засили „мощното военно възпиране“ на Северна Корея – явна препратка към нейния ядрен потенциал – и ще предприеме неуточнени стъпки, за да разпали опасения за сигурността в континенталната част на САЩ. Според наблюдатели коментарите му предполагат, че Пхенян може да обмисли изстрелването на междуконтинентална балистична ракета, способна да достигне континенталната част на САЩ, отбелязва АП.
Източник: bta.bg