Успешно командно-щабно учение на полигон „Ново село“
България продължава усилията си за укрепване на отбраната и координацията със съюзниците в рамките на НАТО, като поддържа готовност да приеме и развърне бригада на Алианса при нужда. Това бе потвърдено по време на командно-щабното учение, проведено на полигон „Ново село“ от Многонационалната бойна група на НАТО в България, която демонстрира пълната си оперативна готовност да нарасне до бригада и да участва в защитата на страната ни при необходимост.
Учението се проведе под ръководството на щаба на италианската бригада „Ариете“, която предоставя основния контингент в Многонационалната бойна група на НАТО в България. Съгласно плановете на Пакта постоянната група може бързо да нарасне до бригада и да бъде активирана при извънредни обстоятелства съгласно чл. 5 от Северноатлантическия договор, поясни министърът на отбраната Атанас Запрянов, след като заедно с премиера Димитър Главчев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се запознаха с високото ниво на координация и постигнатите способности по време на подготовката.
Военният министър подчерта, че учението представлява значима стъпка в
изграждането на цялостна система за оперативна съвместимост
По време на маневрите бяха проиграни стандартни оперативни процедури за комуникация между бригадния щаб и различните формирования, които могат да бъдат включени в разширената структура. „Имаме напълно развърнат команден пункт и мобилни елементи. Учението доказва, че съюзническата бригада може да бъде активирана и успешно да се включи в отбраната на българската територия при необходимост“, допълни Запрянов.
Формирането на многонационална бригада на НАТО в България надгражда вече действащата група с рамкова държава Италия. Тя беше формирана у нас заради военния конфликт в Украйна и по план трябва да се доразвие. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изтъкна, че подготовката на многонационалната бойна група върви с ускорени темпове. „Подготовката на бойната група е напълно координирана с подготовката на Българската армия и независимо че ние официално сме декларирали участие с една рота – във всяка една ротация на италианските ни съюзници и при всяко едно учение
нашата армия предоставя широк кръг от способности
които да обогатят тактическия фон, за да може подготовката на това многонационално съединение да бъде ефективна и да отработим въпросите на оперативната съвместимост. Тя не е крайно състояние. Това е процес, към който ние се стремим да отработваме във всяко едно условие на обстановката, прилагайки новите методи, тактики и процедури за водене на съвременната война“, добави той. Началникът на отбраната припомни за взетите решения многонационалните бойни групи на Алианса да имат възможност да нарастват до ниво бригада, което беше демонстрирано и в настоящото командно-щабно учение.
Подготовката е планова, почти година се отработват различни стъпки, за да се стигне до този краен момент, в който цялото командно-щабно учение проиграва реално управление на бригада. То показа готовността на всички подразделения, които биха се включили във военно време в съответствие с чл. 5 от договора на НАТО.
Министър-председателят Димитър Главчев подчерта важността на НАТО като отбранителен съюз и защитна структура. „Замисълът на учението е да се отблъсне атака на агресор и демонстрира силата на съюзниците от НАТО и тяхната готовност да защитават всеки сантиметър от територията на всеки един от съюзниците от Алинаса. Самият характер на това, на което присъствахме, показва същността на НАТО – защитен блок, готов да отблъсне всяка агресия. Всяка страна съюзник може да разчита на пълни солидарност и защита, което беше потвърдено и на срещата на върха във Вашингтон“, заяви Главчев.
В Деня за гости на командно-щабното учение на учебен полигон „Ново село“ присъстваха също посланикът на Италия Н. Пр. Джузепина Дзара, представители на посолствата на държави, участнички в Многонационалната бойна група на НАТО в България, висши офицери от българската и от италианската армия.
Бойната група, разположена в България,
се състои от приблизително 1100 военнослужещи
от съюзници в Алианса, включително България. Комбинира пехота, противовъздушна отбрана, противотанкови и инженерни елементи. Групата разполага с различни въоръжение и техника, включително американски бронирани машини „Страйкър“. Част от това въоръжение беше показана в рамките на командно-щабното учение на учебен полигон „Ново село“.
Бригаден генерал Доменико Леота, командир на бригада „Ариете“: Доволни сме от продуктивното сътрудничество
Нивото на оперативна съвместимост между звената в многонационална среда се основава на няколко фактора, включително обучение, стандартни оперативни процедури, комуникационни системи и структура за командване и контрол. Страните в съвместни операции постигат висока степен на оперативна съвместимост чрез съвместни учения и споделяне на общ протокол и процедури. Ефективната оперативна съвместимост продължава сътрудничеството и обучението и преди всичко изисква редовна ясна комуникационна система, за да се гарантира, че всички звена могат да работят сплотено в съвместна среда. На настоящия етап нивото на оперативна съвместимост е напълно задоволително.
Съвместната работа с българския партньор със сигурност може да се оцени положително, отразявайки ефективното сътрудничество и взаимната подкрепа. Нашето сътрудничество демонстрира ясно разбиране, споделен ангажимент към оперативните цели и успешна интеграция на способностите. Редовните тренировъчни упражнения и съвместните сесии за планиране подобриха разбирането ни за процедурите и възможностите на другите, допринасяйки за цялостния успех на упражненията. Като цяло сътрудничеството е продуктивно и поставя солидна основа за бъдещи операции.