Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Полицията на талибаните арестува земеделски производители на мак

[post-views]
[post-views]
Въоръжени сблъсъци избухнаха по границата между Пакистан и Афганистан

Талибански официални представители в североизточната афганистанска провинция Бадахшан са арестували 31 души за отглеждане на мак, предаде ДПА, като се позова на местните власти.

Арестите са част от продължаващите усилия на талибаните да изкоренят търговията с наркотици.

Служител на местното полицейско звено за борба с наркотиците заяви, че заподозрените са местни жители на различни села в три района на Бадахшан.

Материалите по случаите са предадени на местния съд в провинцията за по-нататъшно разследване, допълни служителят.

През 2022 г. върховният лидер на талибаните издаде указ, с който забрани отглеждането, контрабандата и продажбата на всички наркотици. Това доведе до значителен спад в производството на опиум в Афганистан, припомня ДПА.

Неотдавнашни доклади на ООН обаче показват, че отглеждането на опиум леко се е възстановило, особено в североизточните провинции на страната.

Репресиите на талибаните срещу търговията с наркотици, въпреки че успешно намалиха производството на опиум, доведоха и до икономически трудности за афганистанците, които разчитат в голяма степен на отглеждането на мак, посочва ДПА.

Експерти смятат, че е необходим по-постепенен подход, съчетан с цялостна икономическа подкрепа за справяне с първопричините за проблема.

По време на инвазията на САЩ в Афганистан страната се превърна в основен източник на опиум в света, като на нея се падаше около 90% от световното предлагане.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани