
Фото авторът
Ние сме влезли да служим във войската и сме пострадали, при което оставаме завинаги в армията и я напускаме с нашия жизнен край за разлика от всички останали, които са били в армията – те напускат поради пенсия или други причини, ние не. Това каза за в. „Българска армия” председателят на СВИВП Петър Велчев. Той посочи направленията, по които Съюзът очаква съдействие от Министерството на отбраната, и изтъкна, че МО и СВИВП са двете страни на една монета.
По думите на Велчев създаването на материалното подпомагане в МО е под настояване на Съюза, както и създаването на дирекция „Социално подпомагане” през първата половина на 90-те години на миналия век.
Първоначално комисията за материално подпомагане е създадена като Фонд „Социално подпомагане на военнослужещите” към МО според Заповед № ОХ-487 от 29.12.1996 г. относно обявяване на „Основни положения за съвместна работа на системата на Министерството на отбраната на РБ и Съюза на военноинвалидите и пострадалите от войните в България”. С този фонд са били подпомагани военноинвалиди, военнопострадали, наборни войници и курсанти от висшите военни учебни заведения.
„По-късно се създава, пак под наше давление, и Комисията по материално подпомагане, която съществува и досега – само че през годините в нея са включени и ветераните от войните, запасните, гражданските лица и военнослужещите – като бенефициенти. В първоначалния вид на наредбата за материално подпомагане в МО ние сме били на второ-трето място сред правоимащите. След миналогодишната промяна на наредбата от осем позиции сме на предпоследно място – седмо”, изтъква председателят на СВИВП.
Освен това по думите му, когато е създадена наредбата, не ги е имало ограниченията, които са налице в момента. „Например, ако получаваш пенсия и тя надвишава линията на бедност, не можеш да кандидатстваш за подкрепа – по-точно можеш, но ти се отказва такава. Това принципно не е правилно и най-вече не е морално спрямо най-ощетените категории военноинвалиди и военнопострадали”, смята Велчев. По думите му неприятен е примерът с родителите на загинали момчета в казармата, чиито родители са работили и получават примерно 1300–1400 лв. пенсия – по-голяма от съответната линия на бедност, заради което им е отказана помощ. „В наредбата трябват доста промени, защото не е редно да не можеш да дадеш 200–300 или 500 лв. веднъж в годината като жест на уважение и признание на един родител, който е загубил детето си в служба на родината”, категоричен е Велчев.
Той е предложил на Комисията и сегашният максимум в материалното подпомагане от 2500 лв. (при предишен от години 2000 лв.) да се увеличи на 5000 лв. „Освен това от години парите на Комисията са 700 000–800 000 лв. Не може толкова време сумата да е една и съща, при условие че се увеличават категориите правоимащи. Предложих с всяка година тези пари да се качват с 10% или 20%, което да се запише и в наредбата”, заяви Велчев. Според него приемането на тези предложения ще е знак, че държавата се грижи за хората, пострадали при и по повод отбраната на страната, и двете страни на монетата – МО и СВИВП, взаимно се допълват и работят в посока „На ползу роду и Отечество наше”.

Първите ни държавници с подкрепа за военноинвалидите
Тържествено беше отбелязана 110-годишнината на СВИВП
Пълна подкрепа и съдействие изразяват първите ни държавници към Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите (СВИВП). Това стана ясно по време на
тържественото честване
на 110-годишнината от създаването на родолюбивата организация. Тя води началото си от 29 март 1915 г. Организацията е закрита в края на 1950 г. и е възстановена през 1990 г. Оттогава се борим за възстановяване на нашите права, надяваме се да бъдем чути, заяви по време на честването председателят на СВИВП младши лейтенант от запаса Петър Велчев.
В началото на тържеството в Централния военен клуб присъстващите посрещнаха знамето на Съюза. Формация „Армейска песен” от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили изпълни националния химн, а също „Велик е нашият войник”, „Шуми Марица” и химна на военноинвалидите. Свещеници отслужиха водосвет за здраве и предадоха поздрави до СВИВП от патриарх Даниил.
Заслужават уважение посвещението и усилията на ръководството на Съюза за по-пълна защита и отчитане на интересите и правата на своите членове, беше казано в приветствието от името на президента Румен Радев, представено от съветника на държавния глава по сигурността и отбраната Илия Милушев. Вашата
активна гражданска позиция

и военно-патриотична дейност са ценен принос в утвърждаването на гражданското общество в България и пример за родолюбиво възпитание на младото поколение, беше посочено в посланието, което завърши с девиза на Съюза: „Всичко за България!”.
„Вашата родолюбива организация има дълга и славна история. През изминалите години Съюзът активно работи за социалната защита на българските воини, пострадали при изпълнението на воинския си дълг, както и с патриотичното възпитание на подрастващото поколение. Днес трябва да изразим своята благодарност към тези, които отдадоха себе си в името на родината и ѝ служиха вярно и безкористно. Скъпи български воини, уверявам ви, че всички ваши начинания ще срещат моите съпричастност и подкрепа”, беше изтъкнато в приветствието от името на председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
В поздравлението от името на министър-председателя Росен Желязков беше заявено: „С дълбоко уважение ви поздравявам за вашата впечатляваща годишнина, за високохуманната ви и благородна дейност в защита на правата и интересите на пострадалите от войните и военноинвалидите. Вашата грижа за
материалното и моралното подпомагане
на пострадалите по време на война и в мирно време осмисля във висша степен дългогодишното съществуване на една от най-старите неправителствени организации в страната ни”.
Поздравлението от името на министъра на отбраната Атанас Запрянов беше представено от полковник Петко Петков. „Вашият ентусиазъм и упорита работа дават възможност за осъществяване на различни инициативи, свързани с опазването и популяризирането на военно-патриотичната ни памет, които са особено важен пример за подрастващото поколение. Бих искал да изкажа искрената си благодарност за сътрудничеството ни. Продължаваме уверено съвместната работа по възстановяване на традиционните военни добродетели и ценности, издигане на престижа на българския офицер и военнослужещ и поддържане на връзката между народа и Българската армия. Бъдете все така борбени, енергични и целеустремени при решаването на стоящите пред вас цели и задачи”, беше посочено в посланието. Благодаря на нашия министър за поздравлението, каза в отговор Петър Велчев. Нашите две институции – Министерството на отбраната и СВИВП са
двете страни – ези и тура
на една монета, допълни той.
Прозвучаха още поздравления от държавни институции и обществени организации, а празничното настроение беше подсилено от изпълненията на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили.