От днес до 26 юни в акваторията на Черно море се провежда петата активация на Противоминната военноморска група „MCM BLACK SEA“. В рамките на мисията участват военни кораби от България, Румъния и Турция.
В рамките на мисията взимат участие военни кораби от България, Румъния и Турция, които ще изпълняват съвместни задачи по осигуряване на морската сигурност и противоминна дейност.
Учението „MCM BLACK SEA“ цели повишаване нивото на подготовка и оперативна съвместимост между военноморските сили на страните участнички. Основен фокус е откриването и неутрализирането на морски мини, както и провеждането на съвместни действия като отговор на заплахи за свободата на корабоплаване и безопасността в региона. Инициативата е част от усилията на съюзническите държави за укрепване на сигурността в Черноморския регион и поддържане на сигурна среда за морски транспорт и търговия. Официалната церемония по тържественото изпращане на корабите се състоя в района на Морска гара Бургас. Събитието отбелязва началото на активацията, която има стратегическо значение за засилване на регионалното сътрудничество.