Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Необоснован ръст на цените в 25 града на страната, установиха проверки 

[post-views]
[post-views]
Необоснован ръст на цените в 25 града на страната, установиха проверки 

Завишаване в цените на определени стоки от първа необходимост, без ясна причина и обективни икономически фактори, са установили съвместни проверки на данъчните, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията. Необоснован ръст на цените е засечен в 25 града на страната. 

Между 5 и 83 % поскъпване на цените на основни хранителни продукти са установили съвместните проверки. Става въпрос за минералната вода, яйца, кисело и прясно мляко, сирене, олио, кайма, брашно, ориз, картофи.

Увеличението, което се наблюдава не е само в големите хранителни вериги, а и в самостоятелни търговски обекти.

Което даде най-сериозното основание да смятаме,ч е въвеждането на еврото няма абсолютно никакво отношение, че тази тема се използва чисто спекулативно от определени търговци да вдигат цените на определени продукти.

След анализ на проверките, Комисията за защита на потребителите е издала над 40 акта за необосновано покачване на цените. Ако търговските вериги не успеят да докажат, че ръста на цените им е обоснован, ще им бъде наложена глоба от 50 хиляди лева за всяко нарушение – тоест, за всеки неправомерно увеличен продукт.

Обхватът на проверяваните стоки ще бъде разширяван, обясниха още  от трите институции. Идеята е в бъдеще проверките да стават по-мащабни и да обхващат и заведенията за бързо хранене, и ресторантите. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани