Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Превръщането на Албания в регионален център на отбранителната индустрия – цел на албанското министерство на отбраната в следващите 4 години

[post-views]
САЩ ратифицираха споразумение за заем в размер на 302 милиона долара за модернизация на албанската армия

Албанският министър на отбраната Пиро Венгу представи стратегическите цели на ресора си в рамките на програмата на правителството в периода 2025-2029 г., предаде Албанското радио и телевизия.

Той направи това в публикация в социалните мрежи, като заяви, че Албания има за цел да се превърне в регионален център на отбранителната индустрия чрез изграждане на нови капацитети, укрепване на партньорствата в рамките на НАТО и модернизиране на въоръжените сили.

„Отбраната представлява важна част в правителствената програма за периода 2025-2029 г., където голямата цел е Албания да се превърне в регионален център на отбранителната индустрия“, пише Венгу.

Програмата предвижда увеличение на бюджета за отбрана с поне 0,15 процентни пункта над сегашните 2,01 процента от БВП, както и започване на производство с марката „Произведено в Албания“ (Made in Albania) с акцент върху местното производство на боеприпаси, леко въоръжение, бронирани машини, безпилотни системи и оборудване за граждански извънредни ситуации.

Венгу допълни, че приоритет остава и разширяването на военноморските капацитети, което предвижда увеличаването на флота с три нови кораба и модернизирането на съществуващия флот.

Друг приоритет, според министъра на отбраната, остава гражданската защита, която според него заема специално място в програмата на правителството. Там се предвиждат, наред с други неща, и инвестиции в два противопожарни самолета и създаване на четири регионални центъра за граждански извънредни ситуации.

Относно развитието на военния персонал се предвижда до 2029 г. заплатите да се увеличат до средните за НАТО, както и да бъде увеличена числеността на личния персонал.

В областта на критичната инфраструктура и военната мобилност програмата включва модернизиране на логистичните мрежи и завършване на инвестициите в Коридор 8, като се започне от Порто Романо – комплекс от ново пристанище с търговска и военна част.

В публикацията на Венгу се посочва още, че до 2029 г. се очаква, наред с други неща, да бъде създадена Авиационна школа във Вльора, да бъде построен новият кампус на Академията на въоръжените сили, да бъде създаден Комплекс по военни иновации в Бържита до Тирана (там в момента се намира Музеят на въоръжените сили на Албания – бел. ред.) и да бъде финализиран Международният полигон в Биза, също близо до албанската столица.

Венгу подчерта, че тези мерки ще поставят Албания с гордост редом до съюзниците ѝ.

Източник: bta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани