Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на Пентагона незабавно да възобнови опитите с ядрени оръжия. По думите на държавния глава американската армия не трябва да изостава от останалите ядрени сили – Русия и Китай.
Президентът на САЩ съобщи за решението си в характерния за него стил – чрез пост в социалната мрежа Truth Social. Признавайки огромната разрушителна сила на ядрените оръжия, Тръмп подчерта, че не му остава друг избор, освен да актуализира и модернизира американския ядрен арсенал. „До 5 години Китай ще догони САЩ“, написа още Тръмп, малко преди да се срещне с китайския лидер Си Дзинпин в Пекин.
САЩ не са извършвали изпитания с ядрени оръжия от 1992 г., когато тогавашният президент Джордж Буш подписа меморандум за прекратяване на тестовете като част от края на Студената война, припомня Би Би Си. Заповедта на Тръмп идва няколко дни след като Русия обяви, че е провела успешно изпитания с първата ракета, задвижвана от ядрен енергиен блок – „Буревестник“, както и с подводния дрон „Посейдон“, който може да порази западното крайбрежие на САЩ, причинявайки радиоактивни вълни.
Подновяването на ядрените изпитания носи опасността да подкопае Договора за ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия – СТАРТ, между САЩ и Русия, който изтича в началото на следващата година и е последната действаща спогодба за ядрените оръжия между двете сили.