Курсанти от Военноморското училище във Варна и Националния военен университет бяха сред отличените на годишните награди на фондация „Еврика“ за 2025 година. Голямата награда „Най-добър млад учен“ получи Моника Мутовска от Химико-токсикологичната лаборатория на Военномедицинска академия.



Талантливи български млади учени, студенти и курсанти получиха годишните награди и стипендии на фондация „Еврика“ за 2025 година на официална церемония, която отличи постиженията им в науката, техниката и инженерните дисциплини. Сред наградените бяха курсанти от Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ и Националния военен университет „Васил Левски“. Специалната именна стипендия „Академик Методи Попов“ бе присъдена на курсанта от ВВМУ Тодор Тачев, който се обучава за военен лекар. Стипендията за постижения в овладяването на математиката на името на акад. Никола Обрешков получи Антон Антонов от Морското училище. Стипендии за високи резултати в инженерните науки в областта на машиностроителните технологии на името на акад. Ангел Балевски бяха връчени на Петя Стефанова и Кристиан Христов – курсанти от факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ„Васил Левски“. Отличие за постижения в овладяването на знанията в областта на строителството и архитектурата, носеща името на Кольо Фичето получи Християна Колева от същия факултет. Голямата награда „Най-добър млад учен за 2025 година“ бе присъдена на Моника Мутовска от Химико-токсикологичната лаборатория на Военномедицинска академия. Отличието е за нейния принос в научноизследователската дейност и за постигнатите резултати в областта на аналитичната химия.


