Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

С чест и отговорност: В Плевен тържествено изпратиха нов български контингент за Косово

[post-views]
[post-views]

На тържествена церемония в Плевен бе изпратен поредният български военен контингент от състава на Въоръжените сили на Република България за участие в мисията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово – KFOR. Събитието се състоя на площад „Възраждане“. В церемонията участваха заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев,  командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, заместник-командирът на Съвместното командване на силите флотилен адмирал Галин Манев, представители на местната и на държавната власт.

В продължение на 6 месеца българските военнослужещи от контингента в Косово ще имат отговорности по патрулиране, охрана, изграждане на контролни постове. Те ще изпълняват своите задължения на длъжности в състава на национален поддържащ елемент, военнослужещи в щаба на Регионално командване „Запад“ и маневрена рота с логистично отделение и медицински пункт в състава на многонационалния батальон на Регионално командване „Запад“ на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово. Участието в операцията на НАТО в Косово е високоотговорна задача със голямо значение за сигурността и мира в региона на Западните Балкани. Мисията е особено важна  предвид и динамичната среда за сигурност, в която живеем, подчерта пред военнослужещите заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев.

Радостин Илиев, зам.- министър на отбраната:

„Република България е надежден и отговорен член на НАТО и ЕС и нашите контингенти неотклонно демонстрират директен принос към опазването на  сигурността и мира в региона и в Европа като цяло.“

Повече от четвърт век страната ни допринася за стабилността и сигурността в региона на Западните Балкани, а авторитетът на България и въоръжените ни сили расте с всяко следващо участие, заяви заместник началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев

генерал-лейтенант Красимир Кънев, зам.- началник на отбраната:

„Ние, българските военнослужещи, доказваме професионализма си, спазвайки стриктно правилата за използване на сила и СОП, работим за повишаване на оперативната съвместимост със съюзниците, с което сме рамо до рамо и в тази мисия.“ 

Участието в мисията на KFOR допринася не само за повишаване на доверието и авторитета на България пред международната общност, но и за усъвършенстване на подготовката на армията ни за съвместни операции със съюзниците от Алианса, подчерта в слово-отговор началникът на щаба на българския контингент подполковник Дончо Игнатов.

подполковник Дончо Игнатов – началник щаб на контингента:

„Номинирането на всеки един от нас е израз на високата оценка на личностните му качества, професионализъм и отговорност…“

С насълзени от вълнение очи, сред насъбралото се множество на церемонията бе и Михаела Владимирова. Като съпруга на военнослужещ споделя, че е свикнала с несгодите на армейския живот, но не крие емоцията си преди предстоящото заминаване на съпруга ѝ.

Михаела Владимирова – съпруга на военнослужещ:

„Доста тъжна, но и доста горда, защото това е професия, която е с призвание. Искат да се пази Родината – правят го. Успешно, достойно и гордо. С високо вдигнати глави сме и ние, като и и те…“ 

Формированието, което ще участва в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово, се състои от 97 военнослужещи, по-голямата част от които са от състава на 5-то бригадно командване – Плевен. Контингентът ще бъде дислоциран в база „Виладжио – Италия“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани